eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Ilforda XP2 400 duże ziarno

Wszystko o sprzęcie i materiałach foto

Ilforda XP2 400 duże ziarno

Postprzez Macierek » piątek, 12 czerwca 2015, 12:49

Witam wszystkich, jako nowa osoba na tym forum.
Chciałbym spytać, co może być przyczyną naprawdę dużego ziarna na niektórych odbitkach z Ilforda XP2 400 w formacie 15x21? Ziarno aż wyłazi z odbitek, szczególnie w ciemnych partiach obrazu. Nie mam skanera aby to pokazać ale postaram się opisać sytuację.
Film był naświetlany na ISO 400 zgodnie ze specyfikacją, choć spotkałem się z opiniami, że powinien być naświetlany na ISO 100. Odbitki wykonywane były w labie w C-41, na labie cyfrowym (niestety ale w Łodzi ciężko o inny). Duże ziarno nie dotyczy wszystkich odbitek a jedynie tych, na których fotografowany obiekt stał np. na tle jasnego okna, chociaż brałem pomiar punktowy z twarzy, lub osoba była ubrana na czarno na śniegu – zastosowałem korektę naświetlania +2/3EV. Ponadto na tych zdjęciach gdy osoba była na tle okna występuje spadek kontrastu i całość twarzy osoby fotografowanej jest taka szara, bez życia. Na reszcie zdjęć ziarna praktycznie nie widać wogóle. Może to być efektem obróbki cyfrowej zdjęć w labie ?
Macierek

Re: Ilforda XP2 400 duże ziarno

Postprzez rbit9n » piątek, 12 czerwca 2015, 13:13

Macierek napisał(a):Może to być efektem obróbki cyfrowej zdjęć w labie ?

prawdopodobnie tak.
jeśli możesz wklej skan lub wyraźne zdjęcie tego powiększenia. wystarczy "kontrowersyjny" fragment.

aha, ten film nie ma ziarna, takiego jak filmy cz-b.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonů takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez Macierek » piątek, 12 czerwca 2015, 13:59

No właśnie tak mi się wydawało. Wiem, że nie ma ziarna jak film srebrowy ale ciężko to inaczej opisać. Wygląda raczej jak małe kłaczki. Może potem uda się wkeić jakiś fragment.
Macierek

Postprzez weesee » piątek, 12 czerwca 2015, 20:35

to nie ziarno a zapewne szum skanera
weesee

Postprzez Macierek » piątek, 11 marca 2016, 09:10

Rzeczywiście, jest to prawdopodobnie szum skanera, a nie ziarno na kliszy. Zleciłem wykonanie z tej kliszy kilku odbitek pod powiększalnikiem i ziarno widoczne nie było, odbitka była czysta i wszystko ładnie wyszło. Tak więc problem rozwiązany, okazuje się, że tradycyjne techniki są najlepsze, dzięki za pomoc.
Macierek

Postprzez zieloo » sobota, 12 marca 2016, 17:23

A negatyw jest dobrze naświetlony?
zieloo

Powrót do Sprzęt i materiały