eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

AO cyfrowo

Re: AO cyfrowo

Postprzez Mechanik » piątek, 9 października 2020, 20:52

Albo - jak mawiali kierowcy z PKS Radom - Warkot...
Mechanik

Postprzez Mechanik » poniedziałek, 12 października 2020, 21:43

Zarzucę pytanie...

Zajmowaliśta się kiedy dziurawą fotografią? Bo ja ostatnio sobie przeglądam stare roczniki Black & White Photography i widzę, że tak z dziesięć niecałe lat temu, to był szał na to. Widziałem nawet takie cuda, jak "obiektyw" do dziurawej fotografii, dedykowany do formatu 4/3, który kosztował cholerne 40 funtów! Za kółko z tworzywa, z dziurką we w środku!

Od pomysłu do przemysłu. Zmajstrowałżem z dekielka ochronnego i blaszki mosiężnej obiektyw, założyłem do Canona 60D (wiem, że to bluźnierstwo, ale zanim zmarnuję cenne klatki filmu, chcę przećwiczyć na zerach i jedynkach, co i jak), no i wyjrzałem przez okno...

Obrazek

Jakżem zobaczył ile mam brudu na matrycy, to żem się tak przelękł, że zaraz rzuciłem się do internatu, dowiedzieć się, czemu? No i tam mnie wyjaśnili, że taka dziura, ma przysłonę cóś koło f 180, więc wszystkie najmniejsze pyłki, kropki, na matrycy widać. Wyczyściłem ją, na szybko i powtórzyłem eksperyment, tym razem w parku...

Obrazek

Jest lepiej, ale... Te zdjęcia, co ofglądałem w gazecie, to były jednak jakieś ostrzejsze. I ludzie, którzy robią tę dziurawą fotografię, wprost się rozpływają nad nią, jak nie przymierzając Jubiler, nad jakąś niezwykle rzadką perłą. A ja nie rozumiem, o co jem chodzi.
Mechanik

Postprzez Namo » wtorek, 13 października 2020, 10:02

Był tu jeden pinholowiec, fajnie mu to wychodziło.

Technika wymaga starannej kompozycji, nieostrość ma wspomagać a nie degradować obraz :P
Namo
wiecznie początkujący

GG: 3213669
Tytul konta (opis): wiecznie początkujący

Postprzez Mechanik » wtorek, 13 października 2020, 20:20

Był pinholowiec, mówisz? No to gdzie on? Czemu się nie ujawnia, nie bierze udziału, nie chwali zdjęciami? :mrgreen: Może co by doradził mnie, biednemu robaczkowi...

Ja mniej więcej znam zagadnienie, od strony teoretycznej. Mam nawet jakiś program do obliczania ogniskowej, w zależności od średnicy dziury. Ale to nie o to chodzi. Fajnie by było, żeby ktoś mi doradził, jak to jest... No wiesz. W praktyce. Czym to się je i z którego końca lepiej ugryźć.

A póki co, zupełnie niepinholowo...

Obrazek
Mechanik

Postprzez rbit9n » środa, 14 października 2020, 11:45

bawiliśta się. ale nie dużo. w każdym razie pytanie, jaką miałeś, z przeproszeniem, dziurę w tym obiektywie?
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonu takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez rbit9n » środa, 14 października 2020, 13:03

Obrazek
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonu takhle po ránu."
rbit9n
Master of Disaster

Postprzez Mechanik » środa, 14 października 2020, 21:32

Zasadniczo to nie jestem pewien. Robiłem końcowką cyrkla i na moje oko to ma gdzieś 0,3 - 0,4 mm. Przy czym zauważyłem, że nie jest idealnie okrągła.

Obrazek

Mam taki prosty, jak pułapka na myszy programik (Pinhole Designer) do obliczania średnicy w zależności od ogniskowej i wyszło mi, że przy 50mm powinni być właśnie 0,3. Tylko raz - Jak to do cholery zmierzyć? - I dwa - Czy nie mogę zastosować mniejszej dziury, niż to wynika z obliczeń? Czy nie będzie wtedy ostrzej?
Mechanik

Postprzez rbit9n » środa, 14 października 2020, 21:59

ludziska jakoś to sobie mierzą skanerem do negatywów, płaskim znaczy.

co do samej procedury, to najlepiej wziąć blaszkę z puszki po piwie, lekko puknąć igłą, a potem szlifować wypukłą stronę papierem ściernym, aż się zrobi dziurka. na ostrość wpływa nie tylko średnica dziurki, ale też grubość blaszki. im dziurka mniejsza, a blaszka cieńsza, tym obraz ostrzejszy.

z tego co widzę gołym okiem na Twoim zdjęciu, to dziura fest. zdecydowanie za duża. ja swego czasu delikatnie wierciłem w puszcze po piwie igłą do insuliny.
rbit9n
Master of Disaster

Postprzez Mechanik » środa, 14 października 2020, 22:41

Do insuliny? Czyli igiełki, co je odzyskuję z ostrzy do glukometru (świetnie się sprawdzają w modelarstwie kartonowym, jako przytrzymywacze poszycia) powinny i tu się nadać. Znaczy, to nie to samo, ale mnie zainspirowałeś.

W łykend spróbuję, o wynikach zamelduję. Zamiast cipuszki po piwie, mam blachię mosiężną, widoczną na zdjęciu. Cieńszą nawet, niż cipuszka. Też z modelarstwa
Mechanik

Poprzednia strona

Powrót do AO