eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Wywoływacze alternatywne

Wywoływacze alternatywne

Postprzez maciej » poniedziałek, 20 marca 2017, 16:57

Jest to mój pierwszy post więc pozdrawiam Forum.
Interesuje mnie wymiana doświadczeń w wywoływaniu filmów czarno-białych w wywoływaczach nietypowych, a dostępnych na wyciągnięcie ręki.
Zarejestrowałem się na forum APUG i popełniłem tam wątek dotyczący moich dotychczasowych prób w tym zakresie:
http://www.apug.org/forum/index.php?threads/chokeberry-aronia-wine-developer.144444/, ale tam odzew mizerny,
a wnioski mam ciekawe - wywoływałem , po uprzednim odpowiednim zalkalizowaniu, w winie aroniowym, wyciągach z owoców aroni, gałęzi i galasów dębowych, gałęzi sumaka octowca, skórek z owocu granatu czy też wyciągu z gałęzi wierzby płaczącej, co więcej wywoływacz w samej witaminy C też działa, więc po co ta kawa instant.
maciej

Re: Wywoływacze alternatywne

Postprzez Hird » poniedziałek, 20 marca 2017, 17:27

Zawsze mnie zastanawiało co jest czynnikiem wywołującym filmy w caffenolu, obstawiałem, że tworzy się roztwór buforowy i dlatego da się tym filmy wywoływać. Jednak to witamina C. Tak patrząc to chyba trzeba się zastanowić w czym się filmu czarno-białego nie da wywołać.
Hird

Postprzez maciej » poniedziałek, 20 marca 2017, 18:40

Roztwór buforowy ma na celu utrzymanie określonego pH, wywoływacze fotograficzne potrzebują środowiska zasadowego aby działały. Substancją odpowiedzialną za wywołanie jest najczęściej łagodny reduktor - w przypadku tych które testowałem są to naturalne garbniki i wśród roślin bogatych w garbniki należy szukać potencjalnych wywoływaczy. Wierzba za to posiada dużo pochodnych salicylanów.
Aby przekonać się o możliwościach samej kawy, herbaty, kakao (czekolady) czy yerba mate należy przeprowadzić eksperyment bez zastosowania witaminy w składzie.
maciej

Postprzez Mirek » poniedziałek, 20 marca 2017, 21:19

Ponoć, jeszcze zupełnie niedawno dało się z powodzeniem wywoływać filmy w wodzie ledwo zaczerpniętej z Renu. Ponoć, traktowało się ją jak Rodinal 1:200.
Mirek
Ranveer Singh

Tytul konta (opis): Ranveer Singh

Postprzez miron » poniedziałek, 20 marca 2017, 23:13

a na pewno dało się wołać w wodzie w Wisły. Jakieś 40/45 lat temu. Wiem, bo sam wołałem. To znaczy nie sam, tylko z ojcem :-)
If you can't say anything nice...
Welcome to the club!

Mirek
analogowo
miron
ponownie analogowy

Tytul konta (opis): ponownie analogowy

Postprzez maciej » poniedziałek, 20 marca 2017, 23:32

Jest to całkiem możliwe też kiedyś słyszałem takie opinie.
http://articles.latimes.com/1990-11-13/news/wr-4533_1_lake-ontario
Dawne czasy - artykuł z 1990 i wywołanie trwało od 8 rano do godzin popołudniowych dnia następnego i woda była brana w okolicach stoczni więc był to czysty happenieng ekologiczny.
Tylko co to ma wspólnego z tym co ja opisuję i co można bardzo łatwo powtórzyć - nie jest to bardzo skomplikowane - przy braku dostępu do NaOH można zastosować "Kreta" witamina C jest wszędzie jak i np. witki wierzby czy, w warzywnym sklepie, owoce granatu.
maciej

Postprzez weesee » wtorek, 21 marca 2017, 01:15

weesee

Postprzez jerezano » wtorek, 21 marca 2017, 09:08

Pytanie jest zasadnicze: czy wywołujemy po to, żeby wywołać czy, żeby wywołać dobrze? Chyba, że interesują nas nieoczekiwane efekty (patrz: uryna) przy nieodwracalnym zniszczeniu filmu.
Wtedy nawet można w rozcieńczonym stolcu...
jerezano

Postprzez Mirek » wtorek, 21 marca 2017, 10:39

maciej napisał(a):Tylko co to ma wspólnego z tym co ja opisuję i co można bardzo łatwo powtórzyć

Jeśli się nie mylę, zatytułowałes wątek "wywołacze alternatywne" i do tytułu wątku nawiązuję.
Tutejsza społeczność lubi dygresje, czasem bardzo dalekie więc nie obruszaj się :)

Temat bardzo interesujący. Osobiście wywoływałem w caffenolu, który wydaje mi się jednak bardzo hipsterską metodą. Oczywiscie w sytuacji, kiedy mamy problem z odczynnikami, jest to nieocenione narzędzie. Ale tylko w takiej. Ani dostępność składowych nie jest obecnie większa niż : Woda, Metol, Siarczyn sodowy bezwodny, lub nawet Boraks, ani to jakiś wyjątkowo dobry wywoływacz. Wszystkie podawane receptury caffenolu mają tendencje do przewoływania o co najmniej 1EV więc dla kogoś, kto doczytał rozdział "prawidłowa ekspozycja", taka recepta jest kupą zmarnowanego materiału, zanim wypracuje swoją, nową.
Oczywiscie, uważam, że w fotografii srebrowej najfajniejszy jest sam proces. Nic nie da się porównać z widokiem 6-letniego dziecka, które otwiera oczy i usta na widok pojawiającego sę obrazu na białej kartce, włożonej do "wody" :) Tym fajniejsze jest, jeśli to woda, w której wcześniej wymoczono "wierzbowe witki".

Bardzo mocno kibicuję tematowi, ale niestety moja wiedza z zakresu chemii ulotniła się na tyle, że niewiele tu umiem wnieść.
Mirek
Ranveer Singh

Tytul konta (opis): Ranveer Singh

Postprzez rbit9n » wtorek, 21 marca 2017, 17:45

maciej napisał(a):Roztwór buforowy ma na celu utrzymanie określonego pH, wywoływacze fotograficzne potrzebują środowiska zasadowego aby działały. Substancją odpowiedzialną za wywołanie jest najczęściej łagodny reduktor - w przypadku tych które testowałem są to naturalne garbniki i wśród roślin bogatych w garbniki należy szukać potencjalnych wywoływaczy. Wierzba za to posiada dużo pochodnych salicylanów.
Aby przekonać się o możliwościach samej kawy, herbaty, kakao (czekolady) czy yerba mate należy przeprowadzić eksperyment bez zastosowania witaminy w składzie.

oczywiście nie rozchodzi się o garbniki same w sobie, a o polifenole, takie jak pirogalol i pirokatechina.
zaś w kawie czynnikiem wywołującym jest kwas kawowy, który (a jakże!) jest kwasem polifenolowym.
wystarczy popatrzeć na wzory większości reduktorów fotograficznych, żeby wyciągnąć adekwatne wnioski, o co tu chodzi.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonů takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Następna strona

Powrót do Filmy i chemia