eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Matówka do F90x

Matówka do F90x

Postprzez Yoora » niedziela, 1 września 2013, 13:13

Witam,
prośba o pomoc. Mam i używam F90x. Z różnych przyczyn zmuszony jestem do używania tylko AF gdyż manualne ostrzenie na tej oryginalnej matówce bez klina i rastra a tylko z potwierdzeniem ostrości w korpusie nie zawsze jest skuteczne w moim wykonaniu. I dlatego prośba do tych, którzy być może wiedzą albo jeszcze lepiej stosowali takie rozwiązanie w praktyce. Chodzi o informację o rodzaju matówki, która będzie z klinem i rastrem i będzie pasowała do F90x ( najlepiej bez przeróbek). Szukałem w sieci ale... niestety nie znalazłem.
Każda pomoc mile widziana..
pozdrawiam

Jurek
Yoora

Re: Matówka do F90x

Postprzez zdyboo » poniedziałek, 2 września 2013, 09:35

F90 nie miałem w rękach, ale próbowałem zamontować matówkę od FM2n w F801s i nie udało się głównie przez ten występ, za który łapie się matówkę pęsetą. Wymiar może i zgadzałby się. Nie wiem jak z grubością i wysokością umieszczenia w ramce.
Niestety Nikon zaprojektował ten dzyndzel do łapania w każdym aparacie gdzie indziej i na początek należałoby go odciąć lub zeszlifować. Potem zostaje zabawa w inne dopasowywanie.
Oficjalnej matówki nie było. Malezja akurat wyłączyła Internet, ale jeżeli kiedykolwiek Nikon wypuścił oficjalną matówkę z klinem i rastrem dedykowaną aparatowi AF, to było to tylko w przypadku F4.
Pozdrawiam,
Tomasz Zych
tomzych.com
zdyboo
kolekcjoner

Tytul konta (opis): kolekcjoner

Postprzez Pikusław » poniedziałek, 2 września 2013, 10:55

Podpytaj w serwisie Nikona w Warszawie. Wciąż grzebią przy tym modelu, więc może i coś na matówkę poradzą.
Pikusław

Postprzez zdyboo » poniedziałek, 2 września 2013, 11:09

Pikusław napisał(a):Podpytaj w serwisie Nikona w Warszawie. Wciąż grzebią przy tym modelu, więc może i coś na matówkę poradzą.

To pora na chłodną historię. ;)

Kiedyś mnie naszła ochota, żeby do FM2n wstawić matówkę z FM3a, bo jest fajna, lepsza i w ogóle.
Sklepy w Polsce nie miały, to napisałem do serwisu Nikona. Oddzwonili i powiedzieli, że owszem aparat (FM3a) będzie jeszcze oficjalnie serwisowany do któregoś tam roku, ale z częściami krucho i żebym sobie kupił w Adoramie lub B&H. Nasz klient, nasz pan.
Pozdrawiam,
Tomasz Zych
tomzych.com
zdyboo
kolekcjoner

Tytul konta (opis): kolekcjoner

Postprzez Yoora » poniedziałek, 2 września 2013, 11:10

Dzięki.
Pewnikiem nie będę miał innego wyboru.
W koszty też nie mam ochoty się pchać.
pozdrawiam

Jurek
Yoora

Postprzez JacekCz » czwartek, 5 września 2013, 20:27

zdyboo napisał(a):F90 nie miałem w rękach, ale próbowałem zamontować matówkę od FM2n w F801s i nie udało się głównie przez ten występ, za który łapie się matówkę pęsetą. Wymiar może i zgadzałby się. Nie wiem jak z grubością i wysokością umieszczenia w ramce.
Niestety Nikon zaprojektował ten dzyndzel do łapania w każdym aparacie gdzie indziej i na początek należałoby go odciąć lub zeszlifować. Potem zostaje zabawa w inne dopasowywanie.

Ktoś na ebayu sprzedawał coś podszlifowanego do FM,FG,F90 czyli szerokie spektrum, nie dawałem linka yorze (klikamy na żółtych) bo nie wydało mi się wiarygodne. Gdzieś na flickerze na dyskusjach wzmianka o papierze ściernym.

Z której strony matówki jest powierzchnia robocza, decydując o odległości? jedyne rozsądne wydaje się od dołu a sprężynowanie od góry? Nigdy nie dłubałem z moimi matówkami, teoretyzuję. Rozmiar XxY może się nie różnić bardzo, wszystkie "amatorskie" kryją podobny procent (pro kryją 100% lub prawie).
JacekCz

Postprzez bielik » piątek, 6 września 2013, 15:00

zdyboo napisał(a):F90 nie miałem w rękach, ale próbowałem zamontować matówkę od FM2n w F801s i nie udało się głównie przez ten występ, za który łapie się matówkę pęsetą. Wymiar może i zgadzałby się. Nie wiem jak z grubością i wysokością umieszczenia w ramce.
Oficjalnej matówki nie było. Malezja akurat wyłączyła Internet, ale jeżeli kiedykolwiek Nikon wypuścił oficjalną matówkę z klinem i rastrem dedykowaną aparatowi AF, to było to tylko w przypadku F4.

mir leży od najmarniej tygodnia, używam wayback machine bo akurat poluję na kolejnego Nikona.

do F-801 była matówka typu J, klin z rasterm.
BLOG || BUY FILM NOT MEGAPIXELS
bielik
Książe Góry Potwora

Tytul konta (opis): Książe Góry Potwora

Postprzez raven66 » piątek, 19 maja 2017, 11:41

Dzień dobry wszystkim.
Nie jestem tu nowy, ale byłem tak dawno, że zapomniałem hasła, musiałem założyć nowe konto, bo nawet maila nie byłem w stanie sobie przypomnieć.

W każdym razie - posiadam Nikona F801s. Bardzo bym chciał w nim właśnie podmienić matówkę na tą typu J: klin z rastrem.
Czy ktoś byłby tak uprzejmy, aby podać nr tej części do poszukiwań?

EDIT: chyba że nie ma numeru części i po rpsotu mam szukać "Nikon F801/N8008 focusing screen type J"?
Ale ktoś ma coś sprawdzonego? Allegro, eBay, Aliexpress? Fortuny bym nie chciał wydać, jako że korpus mnie kosztował bodajże 150 zł...

PS. Gdyby to interesowało kogoś, (wiem, że to nie ten temat, przepraszam), to udało mi sie po obdzwonieniu 20 optyków w Krakowie znaleźć takiego, który się podjął wymiany szybki w wizjerze na soczewkę -1.0 dioptri (moja wada wzroku).
Bo Nikon ma akcesorium oczywiście DK-17c, ale dziwnym trafem -3, -2, +1, +2, +3 a minus jeden nie.
raven66

Postprzez JacekB » piątek, 19 maja 2017, 14:48

Jakiś numer toto zapewne ma, bo wszystkie mają. Niestety tutaj nie pomogę. Posiadam wprawdzie katalog Nikona z lat 1996-1998, ale tam niestety te akcesoria już nie występują. Ze względu na niuanse, o których wyżej była mowa, najlepiej wypatrywać pod konkretny model, a więc F801 typ J. Najlepszym źródłem będzie zapewne eBay. Słowa kluczowe w razie wyszukiwania na niemieckiej wersji, gdzie wybór akcesoriów jest bodajże największy w Europie, to "Mattscheibe" i "Einstellscheibe".

Nasuwa mi się jednak dwojakiego rodzaju wątpliwość, czy taka operacja w ogóle ma sens. Po pierwsze, za standardową matówkę B trzeba dać około 20 euro plus koszty wysyłki, więc razem leci co najmniej stówka. Za nietypową może być drożej. Czy jest sens kupować matówkę w cenie takiej samej albo niewiele niższej niż cały aparat?

Druga wątpliwość jest taka, że do F801S używa się w zasadzie tylko dwóch typów matówek: B i E. Instrukcja mówi, że owszem, typu J od F801 można używać, ale nie obsługuje ona spota. Płaciłbyś zatem wprost za to, żeby ograniczyć możliwości aparatu. :?:

Co do soczewek, to ja w F801S radzę sobie bez. Gumowy dinks nie rysuje szkieł, więc idzie patrzeć bez zdejmowania okularów.
JacekB

Postprzez raven66 » piątek, 19 maja 2017, 16:08

Cześć.
20€ + wysyłka mogę dać.
Proszę tylko o wyjaśnienie, co oznacza "nie obsługuje spota"?
raven66

Następna strona

Powrót do Sprzęt do fotografowania