eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Ikon po pierwszej rolce

Re: Ikon po pierwszej rolce

Postprzez doktor » poniedziałek, 10 marca 2014, 14:42

Pamiętaj o tym, że korba i otwierania body jest od spodu aparatu. Przy każdym otwarciu będziesz musiał wyciągać go.
doktor

Postprzez Franz » poniedziałek, 10 marca 2014, 14:46

Gundrum napisał(a):Zmienię temat na chwilę...
(...) zastanawiam się nad half-casem.
Możecie polecić jakiś inny niż luigi?

Poza Luigim jest chyba tylko ten Mr. Zhou czy jakoś tak. Nie kupowałem nic stamtąd jednak i nie służę oceną. Możesz też służyć jako królik doświadczalny i dać half-case do zrobienia temu gościowi, o którym pisałem tutaj: viewtopic.php?f=27&t=342

Tylko to by się wiązało z odesłaniem aparatu i jego niedostępnością przez czas bliżej nieokreślony. To z minusów. Z plusów - indywidualny dobór skóry, jej koloru i faktury, a do tego mógłbyś sobie wysztamplować z tyłu logo AO albo coś innego.
http://maciejfrankiewicz.com/
Franz

Postprzez Gundrum » poniedziałek, 10 marca 2014, 14:57

doktor napisał(a):Pamiętaj o tym, że korba i otwierania body jest od spodu aparatu. Przy każdym otwarciu będziesz musiał wyciągać go.

Wiem, otwieranie aparatu z pokrowcem nie działa w żadnym aparacie :)
Chodzi mi o zwiększenie grubości aparatu o mniej więcej centymetr.
Nie przepadam za wątróbką.
----------------------------
Pozdrawiam,
Tomek
Gundrum
von Grynberg

Tytul konta (opis): von Grynberg

Postprzez Franz » poniedziałek, 10 marca 2014, 15:01

Problem:

Gundrum napisał(a):Chodzi mi o zwiększenie grubości aparatu o mniej więcej centymetr.

Rozwiązanie:

Obrazek

Jakbyś miał srebrną wersję, to by nawet kolorystycznie pasowało.
http://maciejfrankiewicz.com/
Franz

Postprzez JacekB » poniedziałek, 10 marca 2014, 15:01

zdyboo napisał(a):Jacek, to w Monachium jest takie zagłębie sprzętu foto?
Samo miasto mi chodzi już od jakiegoś czasu po głowie, zatem może połączę przyjemne z pożytecznym, choć podejrzewam, że więcej w tym ciekawości niż dobijania geszeftu. Jakoś mam wszystko co chciałem i ewentualnie FE2 bym wymienił na bardziej miętowy egzemplarz, i na czarny.
Ostatni raz takie zagłębie w Seulu widziałem, może dzielnica to za duże słowo, bo dało się to obejść w dwie, może trzy godziny i to z wizytą w każdym sklepie. Za to sprzętu było opór, choć niekoniecznie w dobrych cenach. Szukałem wtedy Planara 50/1.4 i tylko jeden sklep miał od ręki w interesującej cenie, ale że to wersja pierwsza była, to mniej interesująca dla mnie.

W sumie to jest zagłębie dobrego sprzętu foto i nie tylko. Takiego nasycenia ulic luksusowymi nawet jak na niemieckie warunki samochodami nigdy i nigdzie nie widziałem, jak tutaj w Monachium, a spędziłem w Niemczech łącznie (z przerwami) już prawie 17 lat i trochę w tym czasie widziałem.

Chodzi o to, że miasto ma ludności tylko nieco mniej niż Warszawa, za to na znacznie mniejszej powierzchni, ergo dużo krótszych dystansach do pokonania. Ludność żyje w dobrobycie jak mało gdzie, kasę mają i mogą sobie na wiele pozwolić. Kupują nowe sprzęty, a że ogólnie konserwatywni w obyczajach są, więc stare używane swoje lub dziadka niekoniecznie od razu wstawiają na ebaja. Wielu tubylców nadal chętnie chodzi do zaprzyjaźnionych fotogeszeftów, w których ich pradziadowie, dziadowie i ojcowie kupowali swoje Leiki, Zeissy, Contaxy, Rollaje i inne wynalazki. W geszefcie można pogadać ze sprzedawcą/właścicielem, powspominać dobre czasy, w miarę rzetelnie ocenić stan sprzętu, oddać w komis itd. Jak sprzęt dobry i cena uczciwa, to na pewno szybko i bezproblemowo pójdzie. Jak drogie, to poczeka na nabywcę. Miasto pełne przybyszów z całego świata, więc jak nie miejscowi, to napaleni cudzoziemcy kupią. Ruch w interesie, interes w ruchu. :)

Takich fotogeszeftów jest tu sporo, zarówno z markowym nowym sprzętem, jak i z używanym. W ścisłym centrum około 10 (w tym 3-4 duże) można obskoczyć w ciągu godzinnego (no dobrze, 4-godzinnego :) ) spaceru, aby sprawdzić aktualny stan towaru. W niektórych półki aż się uginają od wystawionych za kilkadziesiąt euro cudownych aparatów starych marek. Kupiłbym je wszystkie, gdybym był w stanie. :) W Nikonach, Canonach, Minoltach, Olympusach i innych również można przebierać do woli. Gdy patrzę, to aż serce mnie boli, jakie dobro leży bezczynnie za psie grosze, a równocześnie tłumy miejscowych i turystów z całego świata tłoczą się przy stoiskach z drogimi cyfrówkami.

Podobnie (nie miałem czasu tam dużo chodzić po mieście) powinno być w Hamburgu. Na pewno tak samo jest w Kolonii, gdzie wystarczy wejść do Foto Gregora na Neumarkcie i do dwóch filli Foto-Lambertina niedaleko katedry (którego założycielem jeszcze za Republiki Weimarskiej był dziadek obecnego właściela, notabene urodzony w Schneidemühl :) ) i chciałoby się tam zostać na zawsze. Są takie miejsca w Berlinie i innych dużych niemieckich miastach. W małych pipidówkach też można wyjąć fajne rzeczy, ale trzeba trafić, bo zarówno popyt, jak i podaż są odpowiednio mniejsze. Połączenia z Polski są dobre, więc warto się wybrać. Jak nie samolotem, to tanio i komfortowo do Berlina PKP jeździ. :)
Ostatnio edytowano poniedziałek, 10 marca 2014, 15:25 przez JacekB, łącznie edytowano 5 razy
JacekB

Postprzez rbit9n » poniedziałek, 10 marca 2014, 15:01

Franek_ napisał(a):Problem:

Gundrum napisał(a):Chodzi mi o zwiększenie grubości aparatu o mniej więcej centymetr.

Rozwiązanie:

Obrazek

Jakbyś miał srebrną wersję, to by nawet kolorystycznie pasowało.

może na wierzch dać czarną taśmę izolacyjną.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonů takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez Gundrum » poniedziałek, 10 marca 2014, 15:02

Ale zmiana filmu trwałaby godzinę :)

Edyta zauważa, że ikon na pewno nie jest mężczyzną. Ma w sobie coś z cycków.
Człowiek bawi się nim kiedy tylko ma okazję.
Nie przepadam za wątróbką.
----------------------------
Pozdrawiam,
Tomek
Gundrum
von Grynberg

Tytul konta (opis): von Grynberg

Postprzez zdyboo » poniedziałek, 10 marca 2014, 15:37

JacekB napisał(a):W sumie to jest zagłębie dobrego sprzętu foto i nie tylko.

Ja w rzeszy bywam, zwykle turystycznie, ale na takie fotozakupy musiałbym chyba pojechać sam. Żeby na spokojnie poświęcić dzień na łażenie i ewentualne dobijanie targu. Problemem pewnie będzie moja zerowa znajomość niemieckiego, ale nie takie problemy już rozwiązywałem za pomocą banknotów lub karty kredytowej. ;)
Dzięki za informację, jak się zdecyduję na wyjazd, to się pewnie uśmiechnę po szczegóły.
Pozdrawiam,
Tomasz Zych
tomzych.com
zdyboo
kolekcjoner

Tytul konta (opis): kolekcjoner

Postprzez JacekB » wtorek, 11 marca 2014, 00:14

No to poniżej mały zdziś na zachętę. :)
Zamknięte już było, więc do środka nie wchodziłem. W przeciwnym razie być może wybrałbym sobie jakiegoś Ikona albo Ikontę za 10 europejskich pieniędzy. Za węgłem po prawej jest druga takiej samej wielkości witryna z azjatyckim towarem. Dużo jest szrotu, ale w tej kupie szrotu przy odrobinie cierpliwości i znajomości przedmiotu można wyłowić coś fajnego, co nadal dobrze robi zdjęcia.

To, co widać na załączonym obrazku, to nie jest prawdziwy sklep foto, lecz coś w rodzaju komiso-antykwariatu. Raz tam rozmawiałem z właścicielem. Nie dałem mu zarobić, chociaż wstępnie byłem gotów sporą sumkę wydać na Rolleiflexa, którego miał w bardzo dobrym (nie perfekcyjnym) stanie w cenie moim zdaniem o ok. 10-15 % zawyżonej. Gość nie chcę powiedzieć, że był nadętym bucem, ale zdecydowanie robił wrażenie, że go nudzi rozmowa ze mną o aparatach. No to sobie poszedłem, a moje szczęście wkrótce znalazłem gdzie indziej. :) Wolę zachodzić do dużego Foto-Sautera nieopodal, gdzie sprzedawcy nie są znudzeni potencjalnymi klientami. U nich i stare Leiki, i tak samo każdą dowolną nówkę sztukę M, Nikona bądź na ten przykład Ikona (całkiem niedawno nadal mieli srebrne Ikony na stanie, czy również czarne, tego nie wiem) kupuje się z przyjemnością :) Inna sprawa, że ten Rollei za dwa dni i tak się sprzedał.
Obrazek
JacekB

Postprzez rbit9n » wtorek, 11 marca 2014, 10:28

JacekB napisał(a):Obrazek

o! wyblinki do kombajnu! całe życie o takich marzyłem.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonů takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprzęt do fotografowania