eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Sony A7(x)

Sony A7(x)

Postprzez ycp » niedziela, 8 czerwca 2014, 19:59

Koniec czerwca zbliża się nieubłaganie, a z nim premiera Sony A7S.
Jako że to "S" MOŻE się w Dystrykcie przydać, pytanie czym to "S" obciążyć.
21 do 28mm max.
Zeiss? Leica? Voigtlander? Jakieś inne wynalazki?
Magenta mi niestraszna, i tak BW będzie.
Wszelkie uwagi mile widziane.
Najbardziej z równowagi wytrącają mnie trzęsienia ziemi
WhereWereWe | noise
ycp

Re: Sony A7(x)

Postprzez Franz » niedziela, 8 czerwca 2014, 20:02

Elmarit 28. A jeśli masz cierpliwosc, to podepnij cokolwiek tam masz i poczekaj na luxa 28.

Edyta się zapytuje, czy to a7s to w celu mozliwie wysokiego ISO? Poza tym, skoro wylacznie b&w to moze Monochrom? Widzialem porownanie czulosci z m9, znacznie lepiej to wyglada. I czasy dlugie mozna trzymac.

Z drugiej strony, patrzac na Twoje zdjecia (obrobke, zaziarnienie), to pytanie, czy między szklami Voitka, Leitza i Zeissa zauwazysz roznice.
http://maciejfrankiewicz.com/
Franz

Postprzez Hyde » niedziela, 8 czerwca 2014, 20:35

Myślę, że Leica to przerost formy nad treścią. Moj narzeczony posiadał Leice M8 (pożyczałam) i był bardzo zadowolony kiedy udało mu się jej pozbyć. Na szczęście czasy się zmieniły i mamy większą ofertę lepszych bezlusterkowców. Wersja czarno-biała to już nieporozumienie. Wykładać duże pieniądze za pozbawianie się możliwości mieszania kanałów? Wiem, że ludzie mają sentyment do klasycznej fotografii, ale zostawmy klasykę klasykom.
Panie Darku, czy też Darku, widzę, że przykładasz dużą wage do obróbki zdjęc i ich techniczna jakość nie jest dla Ciebie celem nadrzędnym, stąd wydaje mi się, że powinieneś wybrać coś małego i nierzucającego się w oczy. Mój znajomy używa naleśnikowej voigtlanderowskiej 28. tej ciemniejszej i bardzo sobie chwali. Pamiętam jego rozterki przy zakupie. Robił testy porównawcze do obiektywu Leici i z tego co pamiętam nie było rożnicy. Po co przepłacac? No chyba, że jest Pan dobrze zarabiającym księgowym i cena nie gra roli :)
Bardziej od robienia kiepskich zdjęć zajmuje mnie oglądanie dobrych fotografii.
Hyde

Postprzez ycp » niedziela, 8 czerwca 2014, 20:44

ISO 10.000 to często za mało (przy 2.8).
Nie, myślę że różnica będzie minimalna. Tego szumu przynajmniej częściowo chciałbym się pozbyć, ale też zyskać nowe klatki które teraz odpuszczam z braku światła. Tam NAPRAWDĘ jest ciemno. Jak w dupie (nie, nie dam zdjęcia dupy).
A coś szerzej niż 28mm? Mam ostatnio manierę podchodzenia zbyt blisko.

Obrazek

Więc albo się oduczę, albo obiektyw pomoże.
WhereWereWe | noise
ycp

Postprzez samek » niedziela, 8 czerwca 2014, 20:58

Hyde napisał(a):...Mój znajomy używa naleśnikowej voigtlanderowskiej 28. tej ciemniejszej i bardzo sobie chwali. Pamiętam jego rozterki przy zakupie. Robił testy porównawcze do obiektywu Leici i z tego co pamiętam nie było rożnicy...

A czy to nie jest tak, że ta neleśnikowa 28 jest pod bagnety N albo C? Bo pod M, to voightek robi Ultrona.
Darek - pytałem o 28mm na nikoniarzach w wątku o A7 i Cichy go bronił, a Woytek polecał crona. Z tego co pamiętam.
Znajdziesz tych parę postów w miarę blisko końca wątku.
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.p ... 71&page=62
samek

Postprzez Franz » niedziela, 8 czerwca 2014, 21:01

Ja szerszych kuwet nie ogarniam. Mam wspomnianego 28 i luxa 50, ale najczęściej właśnie elmarita używam. Choć 21mm miałem raz, biogona do G2 i to naprawdę jest szeroko. Nie potrafię komponować takich zdjęć, więc nie interesowałem się tymi szkłami. Powiem tylko, że Leikowe 21mm będą drogie. Nawet bardzo. Zeissy też. Czyli jeśli tak szeroko chcesz, to Voitek. Bo faktycznie, w przypadku Twoich zdjęć to różnicy między szkłem za 5 i 15 tysięcy może nie być widać.

Weź pod uwagę kupno używek (chyba, że musisz kupić nowe szkło, bo faktura, podatki, koszty, cokolwiek) - szczególnie obiektywy są często w idealnym stanie za cenę sporo niższą od sklepowych nówek. Za elmarita dałem z tego co pamiętam ok. 4'000 PLN.

Choć z tego typu zakresu ogniskowych myślę, że najlepszą petardą będzie ten lux 28, jak już wyjdzie. Tylko ponownie - pytanie, czy w przypadku Twojej fotografii będzie widać różnicę. No i czy Ty zamierzasz otwierać te szkła na maxa, czy podwyższać ISO i przymykać, żeby mieć tam jakąś głębię ostrości.
Franz

Postprzez zdyboo » niedziela, 8 czerwca 2014, 21:13

Sobie najpierw sprawdź czy dasz radę ręcznie ostrzyć na telewizorze. Ja wiem, że pewnie ustawisz hiperfokalną i będziesz jechał jak na snapie w GR, ale czasem chciałoby się jednak wyostrzyć w punkt, a tu dupa.
Jeżeli Sony w A7 niczego nie spieprzyło względem NEXa, to masz dwa rodzaje wspomagania. Focus peaking, który w Twoim przypadku będzie bezużyteczny. Najpierw aparat musi rozpoznać w ogóle krawędzie, żeby miał co podświetlić, w przypadku zdjęć w dupie nie będzie miał co podświetlać.
Drugą metodą jest powiększenie wycinka obrazu wokół aktualnego pola ostrości, lepsze to niż focus paeking, ale do zdjęć na ulicy się nie nadaje, ponieważ jest zbyt wolne. Ogólnie uważam, że ręczne ostrzenie w NEXie mam do raczej spokojnych fot, gdzie obiekt stoi i nie ucieka.
Największym problemem A7 jest to, że ilość korpusów, powoli dogania ilość szkieł systemowych.

Osobna sprawa to przelotki. Kupiłem jakąś tanią we Fripersie i się okazało, że nie ma oo. Mariusz z trocin pomógł i wytrwale wybierał najlepszą z badziewnych i teraz już od f/4 mam nieskończoność. Chwała Mariuszowi za to. Poprzednio przy f/8 był problem.
Oczywiście jest przelotka Voigtka, ale kosztuje 6 czy 7 stówek i musiałbym się zdrowo puknąć w hełm, żeby wybulić tyle.

Ze szkłami Ci nie pomogę, bo mam tylko Voigtka 35/1.4, ale Ty teleobiektywów nie używasz.
A7, a przynajmniej te wersje co się już ukazały, mają jakieś problemy z telecentrycznością. Może w s to poprawią w końcu.
Pozdrawiam,
Tomasz Zych
tomzych.com
zdyboo
kolekcjoner

Tytul konta (opis): kolekcjoner

Postprzez doktor » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 00:09

Darek, wiem, że nie te gabaryty, ale ćwiczyłem w takich warunkach D3s i dawał radę. Podobne w sensie zdjęć w świetle latarni. Używałem 35 f2 i 105/2.8. Nie znam tego systemu, ale obawiam się, że bez systemowego szkła będziesz miał problem zanim znajdziesz sposób na efektywne ostrzenie w totalnej ciemnicy. Ja bym jednak wziął do korpusu 55/1.8 (pomijam to, że lubię 50mm), by dać sobie czas na znalezieni metody pracy na nowym sprzęcie.
I popatrzyłbym w stronę manualnych Zeissów, bo optycznie są świetne.
doktor

Postprzez ycp » czwartek, 12 czerwca 2014, 18:40

Super, dzięki.
D3S na pewno z ISO by pozamiatał, ale nie chce mi się chodzić na siłownię, żeby go potem wraz z obiektywem targać.
A serio, jak kolega mi zrobił takim portret, to 2 dni do siebie dochodziłem po tym kłapnięciu lustra. Odpada.

Ręczne ostrzenie nie powinno być problemem. Raczej zaletą.

Czyli używany Wojtek. 28/2, bo 21/1.8 duży. Jest to jakiś trop.

Na pewno jak się A7S pojawi, to go sobie przestrzelam i z MM porównam.
WhereWereWe | noise
ycp

Postprzez Franz » czwartek, 12 czerwca 2014, 20:42

Ciekaw jestem porownania. MM bedziesz macal w sklepie czy wypozyczasz?

Poczytaj jeszcze czy ten Voitek bedzie dzialal prawidlowo pod a7, ponoc nie wszystkie szkla zachwycaja z tymi aparatami Sony.
Franz

Następna strona

Powrót do Sprzęt do fotografowania