eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Rollei 6008 AF

Rollei 6008 AF

Postprzez San » poniedziałek, 30 czerwca 2014, 16:42

Jak to jest z AF-em w Rolleiu 6008 - jest jakieś potwierdzenie ostrości dla szkieł bez AF?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
T. Pratchett
San
Paweł

Tytul konta (opis): Paweł

Re: Rollei 6008 AF

Postprzez doktor » poniedziałek, 30 czerwca 2014, 20:34

Chyba ma potwierdzenie osstrości, podobne do DSLRów (>o<). Piszę chyba, bo miałem go w rękach ze szkłem z AF i o ile pamiętam czytałem, że z manualami ma wsparcie AF. W drugą stronę szkła nie pasują (AF->non AF).

Musisz pisać kursywą? Do czytania głowę muszę przekrzywiać.
doktor

Postprzez San » poniedziałek, 30 czerwca 2014, 22:12

Ano właśnie taki jeden 'wszystkowiedzący' mi imputuje, że nie działa, albo 'może nie ze wszystkimi szkłami', co mnie zdziwiło na tyle, że postanowiłem zapytać. Ot, dywagacje na temat wyższości rolka nad hasselem albo odwrotnie. Oczy już nie te, co 10-15 lat temu, może by było przyjemniej mieć wspomaganie, ale ze wszystkich sił staram się nie napalać. ) Zresztą, poza TLR-ami żadnego rolka w ręce nie miałem, sprawdzić w praktyce, czy warto, nie ma gdzie - może to i dobrze.
Dzięki za odpowiedź, doktorze.

doktor napisał(a):Musisz pisać kursywą? Do czytania głowę muszę przekrzywiać.

Jak widać, nie muszę, choć lubię. Ale proszę, żebyś nie musiał się krzywić. )

Z pozdrowieniami.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
T. Pratchett
San
Paweł

Postprzez doktor » poniedziałek, 30 czerwca 2014, 23:29

Działa. Odwrotnie, jak pisałem nie, bo szkła AF mają więcej styków. Z PQS będziesz miał 1/1000s. Nie podejmuję się dyskusji co do wyższości Rolka nad Hassem, cenowa jest z pewnością (choć AFy są sporo droższe). Jeśli masz SRC1000 albo Intergrala w dobrej cenie, to ja bym brał, zwłaszcza jeśli jest ze szkłami. Szklarnia manualna jest taka samo co Hassowa (poza drobnymi wyjątkami), a matówka jest jak drzwi od stodoły. Mnie udało się trafiać przy świetle lampki i założonych pierścieniach.
doktor

Postprzez rbit9n » wtorek, 1 lipca 2014, 12:22

When a manually focusing lens is attached and the focus-mode switch set to “sing“ or “cont“ for autofocusing, the camera will respond as if it were set to manual focusing. However, if you wish to use the AF system for focus detection, press the shutter release slightly.

strona 37
http://stephengrote.com/teaching/manual ... Manual.pdf
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonů takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez San » wtorek, 1 lipca 2014, 13:06

rbit9n napisał(a):
When a manually focusing lens is attached and the focus-mode switch set to “sing“ or “cont“ for autofocusing, the camera will respond as if it were set to manual focusing. However, if you wish to use the AF system for focus detection, press the shutter release slightly.

strona 37
http://stephengrote.com/teaching/manual ... Manual.pdf

Czyli 'po bożemu'. Doktor i aptekarz potwierdzają, siła wyższa, zdanie ratownika się nie liczy [ten koleś od 'nie działa' jest/był TOPR-owcem]. )
Kusi, szczególnie marzy mi się 110/2, stąd i rozważania. Ale chyba - jeśli już w ogóle - pójdę za radą doktora i ze spokojem rozejrzę się za jakimś Integralem albo SRC1000, albo może i hassem.
T. Pratchett
San
Paweł

Powrót do Sprzęt do fotografowania