eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

DIY światło pilotujące do systemowej lampy błyskowej

DIY światło pilotujące do systemowej lampy błyskowej

Postprzez Mirek » piątek, 4 lipca 2014, 13:25

Uzywam małych systemówek do świecenia off-shoe. Zamiast dużych lamp studyjnych. Ma to wiele zalet, pomimo pewnych ograniczeń.
Jednym z ograniczeń jest brak światła pilotującego, przez co niedokładnie wiem, w którym kierunku błyśnie mi lampa. Ma to szczególne znaczenie, przy słabym, wypełniajaco-kontrujacym błysku, czesto modyfikowanym gridem lub snootem.
Dlatego wykombinowałem łatwe w wykonaniu, tanie i wystarczające światło pilotujące do uchwytu na lampę systemową z adapterem Bowensa.

Potrzebne elementy:
- Kółko z diodami led o średnicy 90 mm, sprzedawane na ebaju pod nazwą "Angels Eye". Gumiak z Cytrynem uzywają tego do "tuninku" samochodów osobowych typu BMW w gazie itp. - koszt na ebaju cca. 3 USD z przesyłką do Polski
- Przetwornica step-up zamieniająca prąd 9V na 12 V - koszt na ebaju cca. 3 USD z przesyłką (żeby nam kółko świeciło mocniej, a i nie przygasało wraz ze spadkiem napięcia w baterii)
- Koszyczek na baterię 9V - koszt na ebaju 1,6 USD z przesyłką do Polski
- Kawałek blachy o gr. cca 0,75 mm z czegokolwiek
- pudełko po wosku dentystycznym jako pojemnik na przetwornicę
- klej termiczny albo jakikolwiek inny twardy klej do wszystkiego
- wiertło
- wiertarka
- lutownica
- pistolet do kleju termicznego
- nożyce do blachy
- papier ścierny, ew. pilniczek.
- coś do przymocowania tego wszystkiego do uchwytu. Moga być np. trytytki elektroinstalacyjne.

Nie będe opisywał co jak się robi po kolei. Na zdjęciach widac dokładnie, co z czym.

Jedynym ograniczeniem tego pomysłu jest, że lampa musi miec stosunkowo mała główkę z palnikiem. Bo większe nie "wlizą". Ja używam lampek YN-460II, które sa bardzo tanie, mają regulację mocy błysku i wchodza bez problemu w otwór w krążku led. Lampa typu Canon EX-580II, ani np. YN-560 już ma za duży łepek i nie wlizie. Trzeba by do nich wymyśleć nieco inne rozwiązanie. Mam w głowie, nie miałem powodu robić...

Miłej zabawy:
1
Obrazek
2
Obrazek
3
Obrazek
4
Obrazek
5
Obrazek
Mirek
Ranveer Singh

Tytul konta (opis): Ranveer Singh

Re: DIY światło pilotujące do systemowej lampy błyskowej

Postprzez Franz » piątek, 4 lipca 2014, 13:43

Jestes czlowiek-patent. Rozwiazanie z bateryjki od glukometru pozwalajace na krecenie lampa blyskowa rownie kreatywne.
http://maciejfrankiewicz.com/
Franz

Postprzez Mirek » piątek, 4 lipca 2014, 13:48

Franklineiro napisał(a):Jestes czlowiek-patent. Rozwiazanie z bateryjki od glukometru pozwalajace na krecenie lampa blyskowa rownie kreatywne.

Kiedyś opiszę, może. :)
Mirek
Ranveer Singh

Tytul konta (opis): Ranveer Singh

Postprzez zieloo » sobota, 5 lipca 2014, 06:28

Mirek napisał(a):
Franklineiro napisał(a):Jestes czlowiek-patent. Rozwiazanie z bateryjki od glukometru pozwalajace na krecenie lampa blyskowa rownie kreatywne.

Kiedyś opiszę, może. :)

Nie opisuj - patentuj!
zieloo

Powrót do Sprzęt do fotografowania