eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Smiena 8M

Smiena 8M

Postprzez michasacuer » wtorek, 15 lipca 2014, 18:56

Witam, kolega znalazł na strychu taki wynalazek:

Obrazek
Obrazek

Niestety, kumpel nie poczekał na mnie i zdewaluował film w środku, i teraz pytanie, da się tym sprzętem jakoś pofocić? Jakoś film założyć, czy to taki kompakcik jednorazowy był?

Dzięki za pomoc

Pozdrawiam
michasacuer

Re: Smiena 8M

Postprzez samek » wtorek, 15 lipca 2014, 20:11

michasacuer napisał(a):... i teraz pytanie, da się tym sprzętem jakoś pofocić? Jakoś film założyć, czy to taki kompakcik jednorazowy był?

Jak najbardziej wielorazowy. Z dzieciństwa w latach 70-tych pamiętam, że z przodu obiektywu ustawiałem czułość, a potem już tylko wg chmurek i słoneczek. I działało. Ta wajcha na obiektywie to naciąg migawki.
Pierścień z przodu z opisem ISO to nastaw przysłony. Chmurki to nastaw czasu. Jakoś tak.
samek

Postprzez michasacuer » wtorek, 15 lipca 2014, 21:03

To ogarniam, bez przesady ;D Tylko jak założyć na to cudo film? Wykorzystać którąś z tych opakowac do klisz? Kolega nie poczekał na mnie i być może udałoby mi sie jakoś wyciągnąć ten film bez jakichś perturbacji i wszystko byłoby oczywiste, a tak neistety nie jest ;D
michasacuer

Postprzez !AGresT » wtorek, 15 lipca 2014, 22:00

Do założenia filmu potrzebna jest druga pusta szpula, jak w średnim formacie.
Jestem nie tylko prezesem klubu pięknych fryzur, ale także jego członkiem.
!AGresT
Adam

Tytul konta (opis): Adam

Postprzez michasacuer » środa, 16 lipca 2014, 00:49

Czyli co mam zrobić? Ze średnim formatem nie miałem do czynienia, moze jakas instrukcja etc? :D
michasacuer

Postprzez jerezano » środa, 16 lipca 2014, 06:33

Z jednej kasetki wyciągnij szpulkę i daj ją po prawej. Po lewej kasetka z filmem. Wystający koniec filmu (z kasetki) zaczep w szpuli po prawej i nawiń ze dwa obroty. Zamknij aparat, przesuń jeszcze ze dwie - trzy klatki i rób zdjęcia. Jak skończysz to przewijasz film z powrotem do kasetki, wyjmujesz, wywołujesz, robisz odbitki i już masz gotowe zdjęcia. Jak w cyfrze ;)

Tak to zapamiętałem z czasów kiedy Smienę 8M dostawało się na komunię (a nie quady, jak dzisiaj) :)
jerezano

Postprzez Mirek » środa, 16 lipca 2014, 08:16

I dość istotna myślę informacja, średni format się do tej smeny nie zmieści.
Mirek
Ranveer Singh

Tytul konta (opis): Ranveer Singh

Postprzez zdyboo » środa, 16 lipca 2014, 08:31

Co, ja nie włożę, szwagier potrzymaj mi piwo.

Podpowiem tylko, że puste kasetki w celu pozyskania szpulek najlepiej wyżebrać w pobliskim labie.
Pozdrawiam,
Tomasz Zych
tomzych.com
zdyboo
kolekcjoner

Tytul konta (opis): kolekcjoner

Postprzez goranick » środa, 16 lipca 2014, 08:53

Nie pamiętam też dokładnie - w Smenach chyba nie ma przewijania powrotnego a tylko nawijasz film na prawą kasetkę (na szpulę po prawej zakładasz "obudowę" i zamykasz ją) Dalej jak wyżej napisał jerezano
Aa i nie wyrzucaj tych kasetek co masz na zdjęciu one są wielokrotnego użytku - łatwiej się je otwiera i zamyka niż te z labu
jerezano napisał(a):Tak to zapamiętałem z czasów kiedy Smienę 8M dostawało się na komunię (a nie quady, jak dzisiaj) :)

Ja na komunię dostałem zegarek, też ruski zresztą ;)
Każdy ma takiego Graala na jakiego go stać...
goranick

Postprzez michasacuer » środa, 16 lipca 2014, 09:12

Czyli jak dobrze rozumiem, filmu nie zwija sie do szpuli po lewej (jak w normalnym analogu) tylko po prawej? I może jakas instrukcja jak w tym cudzie zwinąć film. Btw w analogach nie jestem zielony :D film i tak będzie kolorowy. Film przewijamy tym czarnym pokretlem po prawej, a zwijamy srebrym pierdolkiem na górze? Dobrze kminie? Fotografowanie ogarniam, spokojnie ;)
michasacuer

Następna strona

Powrót do Sprzęt do fotografowania