eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Filtr UV - tak, czy nie?

Filtr UV - tak, czy nie?

Postprzez snap » sobota, 4 kwietnia 2015, 15:20

Filtr daje i odbiera, wiadomo. Stąd moje pytanie, czy warto zakładać filtr UV w celu ochrony przedniej soczewki szkła, fotografując na czarno-białym małym obrazku? Czy więcej da, niż odbierze?
snap
nifty-fifty

Tytul konta (opis): nifty-fifty

Re: Filtr UV - tak, czy nie?

Postprzez weesee » sobota, 4 kwietnia 2015, 16:48

dla ochrony jest dekiel
weesee

Postprzez Franz » sobota, 4 kwietnia 2015, 16:52

Poza tym, rysy na przedniej powłoce obiektywu nie wpływają na jakość zdjęć. Filtry UV są przydatne w górach.
http://maciejfrankiewicz.com/
Franz

Postprzez Kosma » sobota, 4 kwietnia 2015, 16:53

Filtr filtrowi nierówny - patrz np. ten test, dobre powłoki robią ogromną różnicę. Kiepski filtr zmniejszy kontrast i zwiększy flary w zauważalny sposób; alternatywą jest osłona przeciwsłoneczna, która zadziała w przeciwnym kierunku (zwiększy kontrast, zmniejszy flary), i zazwyczaj zapewni podobny poziom ochrony przed uszkodzeniem (choć tu trochę zależy od konstrukcji). Pytanie tylko: czy to dobrze, czy źle? Czy na pewno chcesz "wincyj" i "lepiyj"?

Jedne ze swoich lepszych zdjęć zrobiłem na porysowanym żółtym filtrze no-name. Znam optymalny poziom zabrudzenia luster w skanerze i rozkalibrowania ostrości, przy których zdjęcie najbardziej mi "leży". Znam też gościa, który kręci filmy na Heliosie bez powłok (!) - kontrast siada zupełnie, flary z kosmosu, kadr to festiwal mydła - ale najwyraźniej w baśniowo-pastelowej estetyce filmów ślubnych jest to złoty Graal.

Wszystko zależy od warunków, w których pracujesz, i Twoich indywidualnych wymagań. Zrób test, sprawdź, czy widzisz różnicę, i czy ta różnica Ci się podoba - i nie czytaj zbyt dużo opinii "specjalistów" od patrzenia w ziarno, bo tylko Ty wiesz, jaką estetykę i efekt końcowy chcesz uzyskać. Tadzio zwykł mawiać, że fotografia to suma błędów, i od Ciebie zależy, które z tych "błędów" popełnisz.

PS. Jeśli masz wolny gwint z przodu obiektywu, to może warto go wykorzystać i wkręcić tam jakiś filtr kolorowy? Nie mówię z góry, że żółty, bo nie chcę sobie robić konkurencji ;), ale może jednak żółty? ;)
Kosma
[kosma.moczek]

Tytul konta (opis): [kosma.moczek]

Postprzez snap » sobota, 4 kwietnia 2015, 18:43

Może żółty, w takim razie. ;) Dzięki za cenne rady.
snap
nifty-fifty

Postprzez weesee » sobota, 4 kwietnia 2015, 21:55

generalnie filtr jako ochrona obiektywu to wymysł tych, którzy te filtry sprzedają.
weesee

Postprzez snap » niedziela, 5 kwietnia 2015, 09:28

Dlatego, jako z natury podejrzliwiec, postanowiłem zbadać temat. Naczytałem się na różnych forach historii z cyklu: "Wspinałem się z aparatem w górach, gdy wtem oberwany głaz przeleciał milimetry obok mnie, zahaczając o obiektyw. Na szczęście uderzył w filtr. Straciłem filtr za 300 pln, uratował się obiektyw za 6000."
Ale, jak się tak teraz nad tym zastanawiam... przecież ja się nie wspinam i nie mam szkieł za 6000.
snap
nifty-fifty

Postprzez Mirek » niedziela, 5 kwietnia 2015, 09:48

snap napisał(a):Ale, jak się tak teraz nad tym zastanawiam... przecież ja się nie wspinam i nie mam szkieł za 6000.

Ale tylko dlatego, że nie masz filtra za 300. Jak kupisz będziesz się wspinać i miał obiektyw za 6000.
Na ostatni wyjazd do Australii kupiłem UVkę na 35L. Dużo czasu mieliśmy spędzać w piaskach plaż i kurzu australijskich bezdroży. Wybrałem taki za 50 płn, który wg rankingów portali o Sprzęcie foto bił na głowę te za 300. Obraz się wyostrzyl i stracił to coś... Moje zdjęcia są inne niż zamierzałem. Wszystko wina filtra...

A tak naprawdę, to po prostu dałem dupa z tymi zdjęciami i tyle :)

Zastanów się przed jakimi czynnikami ma chronić filtr. Bo Przed uderzeniem kamieniem, zarysowaniami nagłą i niespodziewaną dziką z nikad lepiej chroni tulipan. Na piaski i kurz może się przydac.
Mirek
Ranveer Singh

Tytul konta (opis): Ranveer Singh

Postprzez Kosma » niedziela, 5 kwietnia 2015, 16:06

Mirek napisał(a):Zastanów się przed jakimi czynnikami ma chronić filtr. Bo Przed uderzeniem kamieniem, zarysowaniami nagłą i niespodziewaną dziką z nikad lepiej chroni tulipan. Na piaski i kurz może się przydac.

Bingo. Przy upadku osłona po prostu wygina się albo pęka, działając jak zderzak w samochodzie - za to filtr potrafi tak się zdeformować, że nie da się go wykręcić i trzeba go wyciąć... operowanie dremelem 1cm od soczewki obiektywu należy do przyjemności. A jeśli pójdzie szkło w filtrze, istnieje realne ryzyko, że odłamki zrobią z przedniej soczewki bardzo drogi filtr efektowy p.t. "rozbite lustro". Widziałem na własne oczy. Smutny widok :(

Z drugiej strony - zdarzyło mi się pójść w góry w śnieżycy, nie zapiąć dobrze torby i mieć pełen tulipan śniegu, który topiąc się dostał się do wnętrza obiektywu. Wtedy filtr UV byłby nieoceniony. Podobnie w warunkach dużego zapylenia - niektóre konstrukcje (np. zoomy, albo choćby Hexar AF) działają jak pompka i skutecznie wciągają wszelki syf przez szczelinę wokół przedniej soczewki.
Kosma
[kosma.moczek]

Tytul konta (opis): [kosma.moczek]

Postprzez biegly » środa, 8 kwietnia 2015, 11:33

Jesli obawiasz sie o soczewke (rysy itp), plecam zakup filtra takiego jaki jest tobie potrzebny.
Mowie o swoim przykladzie, fotografuje krajobrazy i zdjecia robie glownie ze statywu - moj wybor ND 0.6
Praktycznie nigdy nie zdjemuje go z obiektywu.
Na pewno chroni filtr przy uderzeniu, zdarzylo sie ze aparat leci zawsze na obiektyw i pierwszy ogien idzie na filtr - co uratowalo owy obiektyw ;)
Warto sie zastanowic, a jak wydawac kaske to na potrzebne zabawki :D
biegly
Rafal

Tytul konta (opis): Rafal

Następna strona

Powrót do Sprzęt do fotografowania