eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Poleci ktos sredniaka z pomiarem swiatla

Re: Poleci ktos sredniaka z pomiarem swiatla

Postprzez rbit9n » poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 11:31

madebyzosiek napisał(a):Drodzy bracia ortodoksi powiedzcie czy warto nabywać aparat Rolleiflex Standard 6x6 k2 (pewnie warto) oraz na co uwagę zwracać przy jego nabyciu. Wdzięczność za porady - bezcenna :) Pozdrawiam serdecznie :)

trzeba zwrócić uwagę na to, że konserwacja takiego aparatu może wynieść nawet 1000 zł.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonů takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez weesee » poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 12:47

madebyzosiek napisał(a):ponoć jest po oliwieniu, smarowaniu, czyszczeniu itp.

miło by było, gdyby na to ponoć był jakiś glejt
weesee

Postprzez jerezano » poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 13:32

Jak wszystko działa (naciąg, spust, focus) i obiektywy są czyste to bierz jeśli cena Cię satysfakcjonuje. Do codziennego użytkowania to jednak polecałbym Mamiyę C330S - to jest niezawodna,wszystkomająca (poza światlomierzem) bestia. Albo nawet C220 lub starszą....

Chociaż ze światłomierzem to całkiem dobrze sobie radzi Ikoflex Favorit (jakbyś miał możliwość...). Tu są przykłady: viewtopic.php?f=10&t=31&start=340
jerezano

Postprzez madebyzosiek » poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 13:50

Dziękuję za odpowiedzi. Na razie rozważam, wpadły mi w oko dwie sztuk. Za 550 i 900 na znanym aukcyjnym i chłodzę głowę ;)

jerezano napisał(a): Do codziennego użytkowania to jednak polecałbym Mamiyę C330S - to jest niezawodna,wszystkomająca (poza światlomierzem) bestia. Albo nawet C220 lub starszą....

A czy się różni C330 S od F? Jaka jest rozsądna cena za taki sprzęt, wiem że to pewnie od obiektu będzie zależeć, ale jakby tak rozsądnie uśrednić?

jerezano napisał(a):Chociaż ze światłomierzem to całkiem dobrze sobie radzi Ikoflex Favorit (jakbyś miał możliwość...). Tu są przykłady: viewtopic.php?f=10&t=31&start=340

Dzięki za podpowiedź, tego nie brałem pod uwagę, chętnie popatrzę :)
Pozdrawiam serdecznie
Nikon D, Nikon F, Praktica, Exakta, Rolleiflex, kilka słoi i błyskaczów... dużo dobrego humoru i chęci wiedzy :-)
madebyzosiek

Postprzez weesee » poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 17:40

ale ale. rollei zgrabny i poręczny, mamcia to jednak kawał kloca i prawie dwa razy większa waga, także tego.

z neta wzięte:
Obrazek
weesee

Postprzez madebyzosiek » poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 17:54

Ale ja należę do osób, dla których wielkość i ciężar nie mają znaczenia ;)
Pomóżcie mi jeszcze zrozumieć czym różni się Rolleiflex od Rolleicord... Bo ceny są zasadniczo inne ;)
Chyba sobie sam odpowiedziałem... Rolleicord jest po prostu nowszy, tak? Dajmy na to taki Va lub b Waszym zdaniem za ile powinienem chodzić? Przepraszam za upierdliwość pytań, ale wolałbym nie kupić miny... ;)
Nikon D, Nikon F, Praktica, Exakta, Rolleiflex, kilka słoi i błyskaczów... dużo dobrego humoru i chęci wiedzy :-)
madebyzosiek

Postprzez JacekB » poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 18:23

Nie chodzi o nowszość-starszość, lecz o to, że Rolleicord to ogólnie uproszczona odmiana Rolleiflexa.
U towarzyszy niemieckich widywałem na żywo bardzo ładne Rolleicordy w strefie cenowej 150-250 euro. Za Rolleiflexa 2.8 trzeba było dać jakieś 600-1000 euro, a Rolleiflex 3.5 mieścił się po środku między nimi. Ja swojego 2.8D wylicytowałem w e-zatoce za 560 euro i uważam, że mi się trafiło tanio. Wizyty w serwisie nie potrzebował i do dzisiaj nie potrzebuje. Wcześniej Rolleicorda pierwszego modelu "art deco" (z mozaikową obudową) z ok. 1934 roku dostałem za darmo od kumpla i wzbudził on mój szczery zachwyt. Nadal budzi, choć ze zrozumiałych powodów traktuję go delikatnie. Serwis u Herr Wienera kosztował 35 euro.
Tu masz wszystko o poszczególnych modelach i wersjach: http://www.rolleiclub.com
JacekB

Postprzez jerezano » poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 19:38

weesee napisał(a):ale ale. rollei zgrabny i poręczny, mamcia to jednak kawał kloca i prawie dwa razy większa waga, także tego.

z neta wzięte:
Obrazek

Tyle że Mamcia ma wymienne obiektywy..........
jerezano

Postprzez weesee » poniedziałek, 22 sierpnia 2016, 23:10

ano ma. miałem c330, zbyłem, innych szkieł nie miałem i za duży kloc, dwururka ma być poręczna, jak mam chęć potargać to biorę erbetę.
z innych miałem kiedyś lubitela, obecnie mam i używam starta i jaśki mat, dwa różne aparaty z dwoma różnymi szkłami. jest jeszcze flexaret, ale chyba pójdzie do ludzi
weesee

Postprzez jerezano » wtorek, 23 sierpnia 2016, 06:42

weesee napisał(a): obecnie mam i używam starta i jaśki mat, dwa różne aparaty z dwoma różnymi szkłami.

I zamiast nosić jedną trochę wiekszą dwururkę nosisz dwie mniejsze... :lol: :lol: :lol:
Poza tym obiektywy w Twoich aparatach to się różnią jakością bo raczej nie ogniskową Start66 ma 75mm i Jaśka Mat też 75 albo 80). Nie widzę więc tu żadnego porównania z Mamiją, do której możesz założyć od 55mm do 250mm

I z Mamcią na pewno się nie rzucasz tak w oczy, jak z eRBeką. No i format także ździebko inny.

Mamiya i jej obsługa (ergonomia) nie są żadną przeszkodą w robieniu zdjęć. Mam ponad sto tych dwururek i na pierwszym miejscu jest mimo wszystko Mamcia, potem Ansco Automatic i prastary Voigt Superb. No i Ikoflexy - one są w zasadzie wszystkie przyjazne fotografującemu.

Ale oczywiście co kto lubi....
jerezano

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprzęt do fotografowania