eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Szybki koniec Minolta auto meter IVF ?

Postprzez jmddesign » sobota, 19 września 2015, 21:16

Mam taką historię, kupiłem wymarzony światłomierz (używany oczywiście bo już dawno go nie produkują), przetestowałem wrzuciłem do torby. Dziś wyciągam statyw, nakładam RB67, ładuje film, chce mierzyć światło i d...
Zero reakcji, wyciągam baterie wkładam z powrotem nic - pewnie bateria padła ( ponieważ mam sprzęt całkowicie analogowy, nie mam w zwyczaju zabierania zapasu baterii). Ale nic to wyciągam smartfona z aplikacja fotometerpro i improwizuje.
Po powrocie do domu i wymianie baterii szybko okazuje się, ze coś jest nie tak ze światłomierzem.
Działa bardzo kapryśnie, a to nie przełączają sie tryby pracy, nie działa pamięć pomiaru, po wyłączeniu nie chce sie włączyć ponownie. Wyciagnięcie baterii przywraca ponowie do życia urządzenie ale działa wyłącznie pomiar światła zastanego.
Postanowiłem przeczyścić styki - pomogło na chwile, ale nie wiem czy to było to, bo usterka pojawia sie i znika.
Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z tym światłomierzem, jakiś serwis polecacie ?
Fujica GS645 Professional, Mamiya RB67, Minolta X-700, Pinhole, Rodinal, HC110, C-41
jmddesign

Postprzez DML » sobota, 19 września 2015, 21:58

Mialem podobnie w dokładnie tym samym modelu. Ja swojego po dostaniu sie do płytki z elektronika przelutowałem (całą płytke i wszystkie komponenty na niej po wcześniejszym posmarowaniu wszystkiego cieniutką warstwą fluxu w żelu) hot-air'em ustawionym tak w granicach 320-360 'C z podgrzewaniem od spodu w granicach 200-220'C
(Oczywiscie zanim zaczniesz walke z elektronika-należy odlutować wszelkie "kabelkowe" połączenia pomiędzy płytka a sensorami! Dobrze jest sobie wszystko opisać (porobic zdjecia komórką/małpką) żeby potem jaj nie było przy lub juz po złożeniu do kupy:)
Jezeli znasz kogoś kto pracuje w jakimś serwisie elektronicznym - najlepiej w takim gdzie naprawiają komórki (lub jest z wykształcenia elektronikiem i coś tam lubi podłubać w domu) powinien mieć wszystkie potrzebne graty a i pojecie o tym jako-takie też:)

Gdybym mieszkał na stałe w PL to spokojnie mógłbym zrobić to dla Ciebie za symbolicznego browarka;) ale słanie tego do UK to i kłopot i koszty większe.
DML

Re: Szybki koniec Minolta auto meter IVF ?

Postprzez jmddesign » sobota, 19 września 2015, 23:52

DML dobrze wiedzieć ze to tylko zimne luty - nie mam stacji lutowniczej ale moze sobie przy okazji kupie jakiegoś chińczyka. Dzieki za dobre słowo
Fujica GS645 Professional, Mamiya RB67, Minolta X-700, Pinhole, Rodinal, HC110, C-41
jmddesign

Postprzez jmddesign » czwartek, 24 września 2015, 21:18

Witam
Pacjent uratowany !!!
Trwało to trochę ponad 2 godziny, ale było warto. Nie kupiłem stacji z podgrzewaniem wstępnym bo to trochę za drogi interes.
Ale ta poniżej dała radę a do tego ma też normalną lutownicę.
Ostrożnie - jest to zajęcie dla bardzo cierpliwych ludzi. Jeszcze jedna uwaga bardzo przydaje się tak zwana trzecia ręka - te elementy są naprawdę gorące przy pracy z gorącym powietrzem.
Poniżej kilka fotek z buraka.

1. pierwsze kabelki do odlutowania
Obrazek

2. kolejne 5 od przycisków bocznych
Obrazek

3. 5 od sensora
Obrazek

4. a tu miejsce pracy - kuchenny blat
Obrazek

5. i te kondensatory nie chciały się odczepić - ile tu tego jest :(
Obrazek

6. A to druga płytka do roboty
Obrazek

7. Koniec - po zabiegu
Obrazek
jmddesign

Postprzez Mirek » czwartek, 24 września 2015, 21:27

BRAWO!
Serdecznie gratuluję!!!
Mirek
Ranveer Singh

Tytul konta (opis): Ranveer Singh

Postprzez DML » niedziela, 27 września 2015, 10:06

Brawo!!

Świetna robota!
Jak widać nie taki diabeł straszny..;) udało się nawet bez hot-aira.
Zapomniałem Ci wcześniej napisać, ja jak już wszystko przelutowałem to przed złożeniem i zamknięciem wszystkiego, jeszcze dałem po kropelce lakieru do paznokci na każdy z potencjometrów kalibracyjnych, tak dla pewności że upływ czasu/wstrząsy nie sprawią rozlegulowania.
DML

Postprzez jmddesign » niedziela, 27 września 2015, 17:54

Dzięki za wskazówki - już myślałem, że wyrzuciłem kilka stów w błoto.
Teraz już tylko nauka nowego światłomierza zaprząta mi głowę.
Poniewaz nie dysponuję spotem to trochę muszę się nagimnastykować w krajobrazie.
Tak się zastanawiałem kiedy zdejmę kopułkę to z jakie pole widzenia ma ten światłomierz ?
jmddesign

Powrót do Sprzęt do fotografowania