eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Nikon F501 - migawka

Nikon F501 - migawka

Postprzez madebyzosiek » sobota, 30 kwietnia 2016, 06:49

Witajcie.
Mam Nikona F501, w ktorym jest migawka z pogiętymi lamerkami. Jej praca wygląda na prawidłową, ale pewności nie mam. Mam też Nikona N2020 z niesprawnym silnikiem AF oraz wydobytą z N2000 (F301) migawkę, która jest sprawa.
Pytanie jest takie, czy warto to robić? Ktoś się orientuje jakie są koszty takich przeszczepów? Zrobiłbym to sam, ale po rozbabraniu N2000 stwierdziłem, że tego nie poskładam w całość. Może jest tu pasjonat, który się tym zajmuje, albo znacie kogoś takiego?
Drugie pytanie, czy pokrzywione lamerki są nieużywalne? Świeciłem latatką od strony lustra, migawka śuwiatła nie puszcza, czasy wyglądają na prawidłowe. Nie nam chwilowo żadnego obiektywu do niego, ale zanim zacznę walczyć to zrobię jakiś film na test.
Będę wdzięczny za wskazówki. Pozdrawiam serdecznie.
Nikon D, Nikon F, Praktica, Exakta, Rolleiflex, kilka słoi i błyskaczów... dużo dobrego humoru i chęci wiedzy :-)
madebyzosiek

Re: Nikon F501 - migawka

Postprzez JacekB » sobota, 30 kwietnia 2016, 10:27

W F801, którego swego czasu koleś mi dał poużywać przez prawie rok, zanim sobie kupiłem F801S, było lekkie wgięcie na jednym albo dwóch płatkach. Ewidentnie mechaniczne uszkodzenie wskutek nieostrożnego obchodzenia się ze sprzętem. Na niektórych czasach skutkowało miejscowym zaświetleniem zdjęć, ale nie na wszystkich. Chyba na 1/60s i dłuższych było zawsze widoczne, na 1/125s trochę przy ciemniejszych motywach, a od 1/250s wcale nie było widać. Nie pamiętam dokładnie, bo dawno to było.
JacekB

Postprzez madebyzosiek » sobota, 30 kwietnia 2016, 13:10

Założyłem dzisiaj do niego najtańszy film jaki znalazłem w szufladzie, zakręciłem Heliosa na adapterze i potestuje. Ale gdyby ktoś wiedział gdzie lub sam robił przeszczepy, to będę wdzięczny za informację. Pozdrawiam :)
Nikon D, Nikon F, Praktica, Exakta, Rolleiflex, kilka słoi i błyskaczów... dużo dobrego humoru i chęci wiedzy :-)
madebyzosiek

Postprzez madebyzosiek » poniedziałek, 9 maja 2016, 19:29

Pierwszy film zrobiony, wszystko działa, czasy ok, lamerki wyprostowałem, efekty są:
Obrazek
Nikon F501 i Pentacon 50 1.8
madebyzosiek

Powrót do Sprzęt do fotografowania