eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

HP5 plus + D-76

HP5 plus + D-76

Postprzez snap » czwartek, 21 maja 2015, 11:45

Poradźcie. Przymierzam się do wołania HP5 plus w D-76. Skład niby ten sam (prawie) co ID-11 ale czasy inne. Na pudełku z filmu Ilford podaje, że dla roztworu 1-1 przy temperaturze 20 st. w ID-11 należy wołać 13 min., a D-76 11 minut. Skąd ta różnica? Lektura wątków na innych forach nie dała zbyt wiele, może kto stąd podpowie, jak do tego podejść?
snap
nifty-fifty

Tytul konta (opis): nifty-fifty

Re: HP5 plus + D-76

Postprzez zdyboo » czwartek, 21 maja 2015, 18:44

No chyba Ilford lepiej wie jak wołać jego film. Zaufaj producentowi, przynajmniej za pierwszym razem. Różnica wynika stąd, że ID-11 to może niekoniecznie jednak co do atomu to samo co D76. Zwłaszcza jak rozcieńczasz i masz mniejszą zawartość cukru w cukrze.
W sumie jeżeli film jest normalnie naświetlony, to te dwie minuty różnicy nie zrobi różnicy.
Pozdrawiam,
Tomasz Zych
tomzych.com
zdyboo
kolekcjoner

Tytul konta (opis): kolekcjoner

Postprzez snap » czwartek, 21 maja 2015, 19:55

Trochę mnie zastanowiło, że w wypadku stocka czas dla ID-11 oraz D-76 jest taki sam (7.5 min.). Może więc po salomonowemu spróbuję minut dwunastu. Jeśli dwie nie zrobią różnicy to i jedna nie powinna.
snap
nifty-fifty

Postprzez zdyboo » czwartek, 21 maja 2015, 20:34

Ale w czym tkwi Twój problem?
Ja zawsze starałem się lecieć wg tabletek producentów, chyba, że nie było, to wtedy wg cyfrowej prawdy. Która to jest zapewne Ci znana, zwłaszcza, że występuje też jako mega pomocna apka na patefony. Chyba, że się coś pieprzyło podczas wołania, wtedy leciałem na wyczucie i mogę się pochwalić, że przez trzy lata wołania filmów, ani jednego nie spierdoliłem.
Pozdrawiam,
Tomasz Zych
tomzych.com
zdyboo
kolekcjoner

Tytul konta (opis): kolekcjoner

Postprzez snap » czwartek, 21 maja 2015, 21:12

E tam problem od razu, zwyczajna zagwozdka, ot rozkminka taka. Zastanawiam się po prostu, tak po akademicku, skąd ta rozbieżność. Cyfrowa prawda, na ten przykład, nie zaufała Ilfordowi - wrzuciła ID-11 i D-76 do jednego koszyka i radzi aby czas wołania rzeczonego filmu był taki sam dla obydwu proszków, również po rozcieńczeniu.
snap
nifty-fifty

Postprzez rbit9n » czwartek, 21 maja 2015, 22:23

wołać tak jak każe ilford. przy czym pamiętaj, że tojest czas wyjściowy do dalszej modyfikacji. zaś digital jest tworzony przez użytkowników i jeśli komuś się wydaje że się lepiej to tak tam pisze, a potem młode Tadki łykają kit, a karawana idzie dalej.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonu takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez weesee » czwartek, 21 maja 2015, 23:08

to co masz w tabelkach wszelkiej maści to i tak +/-30%, także tego. najlepiej samemu wypracować
weesee

Postprzez snap » piątek, 22 maja 2015, 17:55

Ok, dzięki za Wasze opinie. Będę wołał, że się tak wyrażę, by the book.
snap
nifty-fifty

Postprzez Kosma » poniedziałek, 25 maja 2015, 22:17

Robię od paru lat niemal wyłącznie na HP5+ w D-76 1+1, więc dorzucę swoje 0.02PLN: zależy, jak naświetlałeś. Jeśli w kontrolowanych warunkach, świadomie, wiedząc, że realne ISO to 250-320, i mierząc na czymś mającym ~18%, to 11 minut wystarczy, i kontrast będzie znośniejszy. Jeśli "na pałę" na ISO 400 na weekendowym wyjeździe do Koziej Wólki, mierząc światłomierzem średnio-ważonym - bałbym się o detale w cieniach przy tak krótkim czasie. Osobiście wołam 13 minut, bo jestem leniwy i mam kiepski światłomierz - muszę się pilnować, bo przeciągnięcie do 14 minut już powoduje utratę detali w światłach, ale przynajmniej z cieni da się coś wyciągnąć na skanerze. Zapewne gdybym chciał robić "ładnie" i miał duże ilości dającego się kontrolować światła, to doświetliłbym kadr i skróciłbym wołanie - ale nic z tego, bo cierpię na chroniczną ciemność ;)
Kosma
[kosma.moczek]

Tytul konta (opis): [kosma.moczek]

Postprzez rbit9n » wtorek, 26 maja 2015, 11:46

o, i dlatego wolę ID-68, tj. microphen. w nim hp5+ ma normalnie 400ASA, a tri-x 400 ma 500ASA. HA!

ps. albo ultrafin plus, przy czym w tym przypadku tetenal podaje, ile wołać żeby uzyskać daną gęstość. i to jest dobre.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonu takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Następna strona

Powrót do Ciemnia