eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Skanery, Skanowanie

Re: Skanery, Skanowanie

Postprzez madebyzosiek » wtorek, 5 kwietnia 2016, 23:27

Udało mi się zakupić w korzystnej cenie Reflecte Crystalscan 7200, myślę że będę zadowolony, ale powiedzcie koledzy czy do skanowania wystarczy mi PS/LR, dołączony do skanera soft, czy szukać czegoś specyficznego? Skaner, mam nadzieję, będzie jutro, będę go męczył filmami ;) Pozdrawiam serdecznie.
Nikon D, Nikon F, Praktica, Exakta, Rolleiflex, kilka słoi i błyskaczów... dużo dobrego humoru i chęci wiedzy :-)
madebyzosiek

Postprzez madebyzosiek » środa, 6 kwietnia 2016, 18:33

No dobra, metodą prób i błędów wyposażyłem się w Vuscan ;) Na razie próbuje ogarnąć mnogość opcji i ustawień. Może ktoś coś podpowie? Jak intensywnej (czy w ogóle) obróbce poddajemy negatyw? Będę wdzięczny za wskazówki. Pozdrawiam serdecznie.
Nikon D, Nikon F, Praktica, Exakta, Rolleiflex, kilka słoi i błyskaczów... dużo dobrego humoru i chęci wiedzy :-)
madebyzosiek

Postprzez JacekB » czwartek, 7 kwietnia 2016, 17:52

Crystalscan ma podobne parametry do Proscana przy niewielkich różnicach funkcjonalnych, więc coś mogę w miarę autorytatywnie odpowiedzieć. Po opanowaniu techniki powinieneś być więcej niż zadowolony z wyników. Naturalnie chciałoby się Nikona albo Minoltę, ale skoro przestali produkować, to trzeba wybierać z tego, co jest na rynku. Reflecta oferuje do domowego użytku bardzo dobrą jakość za bardzo umiarkowane pieniądze i należy się z tego cieszyć.
Spróbuj trochę poczytać na http://www.scandig.de. Z poprawką na skrzywienie autorów w kierunku Silverfasta można pozyskać ciekawe informacje. Niestety przeważnie po germańsku, ale w razie potrzeby mogę pomóc w tym zakresie. W innych narzeczach też coś tam mają, ale nie wszystko.

Z fabrycznym programem CyberviewX też na upartego dałoby się żyć, ale Vuescan daje zdecydowanie lepsze wyniki. Silverfast dałby jeszcze lepsze (próbowałem demowersję), ale koszt programu jest niewspółmiernie wysoki. Moim zdaniem nie ma sensu do takiego skanera.

O ustawieniach trochę już napisałem na żółtym. Co do rozdzielczości, to wyczytałem, że Crystalscan 7200 daje efektywnie ok. 3300 dpi, co jednak niestety przy skanowaniu na maksa powoduje nadmuchanie plików podwójnymi informacjami. Aby pliki były mniejsze, ergo szybkość skanowania i obróbki większa, być może trzeba przetestować skanowanie na 3600 bądź mniejszej (zależnie od przeznaczenia), jaka będzie wtedy utrata jakości i czy w ogóle będzie? Skan podglądu moża od razu ustawić na mniejszy, aby było szybciej.

Gdy chodzi o kolory, jasność i kontrast, to pomysł, aby zawsze skanować na neutralnym Generic Color Negative nie jest mój autorski. Wziąłem go z jednej mądrej niemieckiej książki o skanowaniu negatywów i u mnie się sprawdza. Tak samo pomysł, żeby najpierw robić preskan bez filtrów do RAW/DNG, a potem skan właściwy z pliku DNG do TIFF lub JPG z filtrami. Wielokrotna ekspozycja nie zauważyłem, żeby znacząco wpływała na finalny efekt, a praca jest dużo wolniejsza, więc ją sobie generalnie odpuszczam i tylko sporadycznie wypróbowuję.

Końcowa obróbka w programie (foto)graficznym to już według własnego gustu. Ja wyznaję minimalizm pod tym względem. Jak najmniej, tylko w niezbędnie koniecznym zakresie, żeby dało się oglądać i żeby możliwie wiernie oddawało realne warunki, w jakich zdjęcie było wykonane.
JacekB

Postprzez poor » czwartek, 7 kwietnia 2016, 19:17

Przeczytalem z ciekawoscia.
poor
tylko pytam

Tytul konta (opis): tylko pytam

Postprzez madebyzosiek » czwartek, 7 kwietnia 2016, 21:17

Jacek na tym forum też wypada mi podziękować za pomoc i rady. Kończę powoli pierwszy film i muszę przyznać, że Twoje wskazówki dają świetne rezultaty :) Do tej strony dotarłem w międzyczasie, chociaż germański jest dla mnie ciężkim tematem, to przy wspomaganiu translatora trochę poczytałem o cudiwności Silverfast ;)
Po końcowej obróbce spróbuję się pochwalić, bohaterem będzie mój 15 letni psiak ;)
Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
madebyzosiek

Postprzez madebyzosiek » niedziela, 10 kwietnia 2016, 13:05

Pierwsze efekty walki z Reflectą CrystalScan 7200

Obrazek

Foto: Praktica MTL 50 i Prinzflex 28 2.8
Model: Mój 15 letni przyjaciel Czarek:)
madebyzosiek

Postprzez rbit9n » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 13:31

madebyzosiek napisał(a):Pierwsze efekty walki z Reflectą CrystalScan 7200

wygląda jak pies.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonu takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez madebyzosiek » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 13:57

rbit9n napisał(a):wygląda jak pies.

A w opisie było, że skaner ;)
madebyzosiek

Postprzez rbit9n » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 15:18

oszukali Cię.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonu takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez JacekB » poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 16:18

To teraz Twój pies powinien dostać ksywę "Skaner". Fajne ma uszy, aczkolwiek z 28 mm zapewne trochę wyolbrzymione. :)

Czyszczenie wygląda na dobrze działające, ostrość jest OK. W jakiej wielkości wychodzą pliki TIFF i JPG i ile mają piksli na max. rozdzielczości? U mnie na nominalnej 3600 to jest rzędu 17 MP, TIFF ok. 96-98 MB, JPG kolorowe 9 z kawałkiem MB, czarno-białe ok. 6 MB.
JacekB

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Skanowanie i obróbka cyfrowa