eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Minolta Dual II - soft

Minolta Dual II - soft

Postprzez Kartofelinder » sobota, 15 lutego 2014, 18:44

Panowie i Panie,

Kupiłem sobie taką Minoltę i zdałem sobie sprawę jak bardzo kochałem soft Epsą. Toż to jakaś groteska to obsługiwać i nie mam ochoty tego robić. Ma ktoś może jakieś sugestie co do dobrego oprogramowania współpracującego z tym skanerem?

Próbowałem Vuescan, ale w wersji demo wali jakimiś napisami po zdjęciach. Ma ktoś może jakieś demo bez napisów? :)
Kartofelinder

Re: Minolta Dual II - soft

Postprzez Gundrum » sobota, 15 lutego 2014, 21:31

Ja przyzwyczaiłem się do softu minolty i teraz Epson mnie męczy. Vuescan mi jakoś nie poszedł.
Nie przepadam za wątróbką.
----------------------------
Pozdrawiam,
Tomek
Gundrum
von Grynberg

Tytul konta (opis): von Grynberg

Postprzez Kartofelinder » niedziela, 16 lutego 2014, 02:13

Temat udało się już załatwić i ... skasowałem wszystkie skany zrobione softem Minolty. Na nieco przewołanych negatywach po prostu sobie nie radził. Vuescan na automacie dał mi lepsze, miękkie tonalnie rezultaty - no i działa dużo szybciej.

Nie spodobał mi się za to kolor. Po zbliżeniu (mocnym) widać, że całe zdjęcie składa się w zasadzie z kolorowego szumu. Ciekawe. Spędzę jeszcze trochę czasu z tym skanerem i zobaczymy jak to będzie szło.

Czy wiecie może czym różni się ten skaner od Duala III? USB 1.1 to jedna rzecz. A jakieś zmiany w optyce/sensorze? Niewiele informacji jest w sieci na temat tego modelu.
Kartofelinder

Postprzez tomicher » poniedziałek, 23 czerwca 2014, 16:23

witaj
mam podobny problem z tym że ja jestem posiadaczem scan elite II

ten soft minolty to kabaret. z vuescna otrzymuje tak dużo detalu że mógłbym na nim noże ostrzyć, tylko kolor jest jak na moje wymagania bardzo słaby.

nie potrafię sobie dać rady z korekcją mając tylko suwak R G B. Nigdy nie otrzymuję takich kolorów jak to zamierzam mimo iż wiem, że da się wycisnąć z tej klatki dokładnie to czego oczekuje.

Pracuje na portrach 160tkach, 400setkach, rossmanach, trixach i z rzadka ektarze.
Gdyby ktokolwiek miał czelność podzielić się presetami do vuescana jakimi skanuje jakiekolwiek materiały to bardzo chętnie sprawdzę je na własnym placu boju.
Walka trwa już niemal 2 lata i ciągle dostaje po głowie od tego pudełka po butach.

Dodam jeszcze że jestem posiadaczem epsona v700 i tam korzystając z silverfast'a jest to wszystko o wiele wiele łatwiejsze i efekty przychodzą niemal same. Szkoda że na takie stare skanery silverfast nie daje już wsparcia. Gdyby nie detal który daje mi ta minolta to dawno bym ją już pogonił.

Poratujecie jakoś ?
tomicher
www.tomaszbohm.com

GG: 1898054
Tytul konta (opis): www.tomaszbohm.com

Postprzez Kartofelinder » niedziela, 7 września 2014, 22:49

Może trochę późno to zauważyłem, ale jeśli ktoś inny się z takim problemem pojawi, to będzie i rozwiązanie.

Skanuj Vue jako slajd ze wszystkimi automatami i korekcjami na zero.
Kup sobie Adobe Elements (nie trzeba jeśli masz fotoszopa)
Kup sobie wtyczkę Color Perfect
Ciesz się pięknymi kolorami i tonalnością każdego filmu znanego ludzkości bez konieczności ręcznego manipulowania.

Po problemie
Kartofelinder

Postprzez tomicher » niedziela, 7 września 2014, 22:53

Kartofelinder napisał(a):Może trochę późno to zauważyłem, ale jeśli ktoś inny się z takim problemem pojawi, to będzie i rozwiązanie.

Skanuj Vue jako slajd ze wszystkimi automatami i korekcjami na zero.
Kup sobie Adobe Elements (nie trzeba jeśli masz fotoszopa)
Kup sobie wtyczkę Color Perfect
Ciesz się pięknymi kolorami i tonalnością każdego filmu znanego ludzkości bez konieczności ręcznego manipulowania.

Po problemie

sam wykorzystujesz takie rozwiązanie ?
tomicher
www.tomaszbohm.com

Postprzez Kartofelinder » poniedziałek, 8 września 2014, 11:00

W ostatni weekend naszarpalem sie z korygowaniem kolorow tak bardzo, ze potem juz nie odroznialem zieleni od blekitu. Pomyslalem, ze musi byc rozwiazanie i znalazlem je na jakims niemieckim forum. Narazie poinstalowalem trialowe wersje (polecam), ktore robia kratke na obrazie. Jesli jednak chodzi o tonalnosc i kolory, nigdy nie udalo mi sie uzyskac czegos nawet zblizonego.

Zamowilem na Amazonie Adobe Elements i czekam az dojdzie zeby przeskanowac wszystkie moje kolorowe negatywy...
Kartofelinder

Postprzez tomicher » poniedziałek, 8 września 2014, 11:26

No to Panie na co Pan czekasz...

Chwalić się efektami !
tomicher
www.tomaszbohm.com

Postprzez Kartofelinder » poniedziałek, 8 września 2014, 12:39

Skasowalem, bo mialy te trialowe kratki i do niczego sie nie nadawaly.

Niemniej, polecam sobie pobrac te triale, przeskanowac kilka klatek, porownac efekty z czymkolwiek innym i zadecydowac o kupnie. Co ja Ci Towarzyszu bede przeciez gadal co dobre, a co nie :)

Ja mialem dobre wgladowki, bo lab w ktorym wolam negatywy nie ma opcji niezamawiania odbitek. Zwykle traktowalem je jako jakis tam wzorzec, bo byly wcale niezle. Meczylem sie wiec z suwakami aby uzyskac cos do nich podobnego, ale to co wyszlo z tego filtru zwalcowalo profile labowe kompletnie. A wyprobowalem dopirero Profoto i Ektara. Do tej pory najwiekszym wyzwaniem byla Superia Xtra. Wprawdzie przesiadlem sie ostatnio w calosci na Portre i juz Fuji nie uzywam, ale sprawdze w wolnej chwili jak bardzo moglem zaoszczedzic sobie przeklinania gdybym tylko wydal te kilka stowek wczesniej...

Jade w tym tygodniu na wakacje wiec podrzuce jakies przyklady dla potomnych za miesiac. Do tej pory sam juz sobie te filtry wyprobujesz. Napisz jak zadzialaly dla Ciebie.
Kartofelinder

Postprzez biegly » sobota, 24 stycznia 2015, 23:54

Faktycznie dojscie do ładu z kolorami potrafi doprowadzić do białej gorączki. Ja znalazłem taki sposób, skanuje w Vue. do rawa i nastepnie dociskam histogram suwakami jak tam potrzeba na RGB w PS lub LR i ładuje do Nik Color Efex Pro. Sprawdzają się filtry "Remove Color Coast" lub "White Neutralizer" z regòły pomaga. Kiedys moze pokaze jak to mi wychodzi, chwilowo troche musze innego materialu robic.
biegly
Rafal

Tytul konta (opis): Rafal

Powrót do Skanowanie i obróbka cyfrowa