eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Suszenie papieru

Suszenie papieru

Postprzez Piotreks » czwartek, 12 września 2013, 14:21

Papierowy temat.
Baryty suszycie na szybie, czy na suszarce? Jeśli wołam na papierze - używam suszarki. Szybciej jest i przyznam, że nie zdarzyło mi się jeszcze suszyć papierów na szybie. Legendy krążą, że suszenie na szybie jest lepsze i wogóle papier prawie że śpiewa z zachwytu jak juz wyschnie. Czy faktycznie ktoś ma takie doświadczenia z szybą + papier?
Odkąd pamiętam, w domu była suszarka. Tata wołał - miał suszare, ja mam suszare, żona ma suszare (co prawda nie do zdjęć, ale zawsze) i tak się przyzwyczaiłem.

A poza tematem - przyznaję - że ostatnio głównie wołam na plastiku. Najnormalniej w świecie mam ograniczony czas łazienkowo ciemniowy i niestety - plastik mimo jego wad - wygrywa czasowo z papierem - nie mam wyjścia :(
Piotreks

Re: suszenie papieru

Postprzez rbit9n » czwartek, 12 września 2013, 14:30

suszarka w ciemni nieodzowna rzecz. oczywiście chodzi o suszarkę do włosów, którą suszę próbki.
suszarki do odbitek nie widziałem nigdy na oczy.
od kiedy robię baryty, susze je tylko i wyłącznie na szybie emulsją na zewnątrz.
a suszę tak, ponieważ podoba mnie się naturalny, nienachalny połysk błyszczących barytów, że o macie nie wspomnę.
raz w wymianie dostałem baryt suszony na blasze i nie podobał mnie się, także tego.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonů takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez jerezano » czwartek, 12 września 2013, 21:17

rbit9n napisał(a):...
od kiedy robię baryty, susze je tylko i wyłącznie na szybie emulsją na zewnątrz.
a suszę tak, ponieważ podoba mnie się naturalny, nienachalny połysk błyszczących barytów.....

Mam to samo...
jerezano

Postprzez Piotreks » czwartek, 12 września 2013, 21:41

Tzn. rozwałkowujecie na szybie, emulsją do środka i czekacie aż odpadnie, czy jeszcze jakieś czary odprawiacie?
Piotreks

Postprzez RobertMiernik » czwartek, 12 września 2013, 23:08

'Do środka' czyli OD szyby w kierunku 'pokoju' ;)
RobertMiernik

GG: 1944519

Postprzez Piotreks » czwartek, 12 września 2013, 23:31

ano to miałem właśnie na myśli. Do środka pokoju. Pyskiem do oglądania podczas suszenia.
Piotreks

Postprzez jerezano » piątek, 13 września 2013, 06:50

Nie czekamy aż odpadnie bo musielibyśmy czekać do us..nej śmierci, albowiem odbitka zostaje po rozwałkowaniu przyklejona taśmą klejącą, wodną. Taką do kartonów. Jak wszystko wyschnie, jest wtedy odpowiednio wyprężone, trzeba wyciąć odbitkę, a potem odmoczyć resztki od szyby. I już.
jerezano

Postprzez rbit9n » piątek, 13 września 2013, 08:36

w małym rozmiarze wygląda to tak. po finalnym płukaniu wyjmujemy papier z kąpieli, czekamy aż solidnie obcieknie, kładziemy na szybie papierem do szyby, a emulsją do powietrza, odciskamy wałkiem wodę spod papieru (ja na odbitkę kładę ręcznik papierowy z leklerka, gdyż nie pyli, a wodę wciąga), kleimy powiększenie do szyby taśmą z klejem wodnym. dokładne odciśnięcie wody jest ważne, zwłaszcza spod powiększenia, bo w innym przypadku klej może wpełznąć pod papier i przykleić powiększenie do szyby.

w książce pod redakcją Puśkowa, opisane było jeszcze suszenie emulsją do szyby na wysoki połysk, nie próbowałem, bo nie dość, że trzeba mieć idealnie czystą, nieporysowaną szybę, to jeszcze trzeba ją przed suszeniem posmarować eterowym roztworem wosku białego, którego nie chce mnie się majstrować.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonů takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez Piotreks » piątek, 13 września 2013, 12:07

Kuchnia, jak żona se pojedzie na delegacje, dzieci do babci to sobie popróbuję.
Filmik ładnie obrazujący.
Baryty strasznie mnie kusza zawsze, kiedy rozkładam się z bambetlami w łazience, ale czas...czas niestety :(

A co do nachalnego połysku barytu z suszarki - potwierdzam. Błyszczy się toto jak diabli. Ja lubię półmatki papierowe i z suszary nawet ładnie wychodzą.
Piotreks

Postprzez Adams » piątek, 13 września 2013, 13:54

rbit9n napisał(a):

w małym rozmiarze wygląda to tak. po finalnym płukaniu wyjmujemy papier z kąpieli, czekamy aż solidnie obcieknie, kładziemy na szybie papierem do szyby, a emulsją do powietrza, odciskamy wałkiem wodę spod papieru (ja na odbitkę kładę ręcznik papierowy z leklerka, gdyż nie pyli, a wodę wciąga), kleimy powiększenie do szyby taśmą z klejem wodnym. dokładne odciśnięcie wody jest ważne, zwłaszcza spod powiększenia, bo w innym przypadku klej może wpełznąć pod papier i przykleić powiększenie do szyby.

w książce pod redakcją Puśkowa, opisane było jeszcze suszenie emulsją do szyby na wysoki połysk, nie próbowałem, bo nie dość, że trzeba mieć idealnie czystą, nieporysowaną szybę, to jeszcze trzeba ją przed suszeniem posmarować eterowym roztworem wosku białego, którego nie chce mnie się majstrować.

A po kiego on drugi raz obkleja taśmą?
Pozdrawiam

Adam

Zeiss N(Ikon) ;-)
Adams

Następna strona

Powrót do Techniki pozytywowe