eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

plastiki

Re: plastiki

Postprzez CrommCruaich » poniedziałek, 14 lipca 2014, 22:31

Głupio zapytam, czy plastik mi się nie rozjedzie?
CrommCruaich

Postprzez Mirek » poniedziałek, 14 lipca 2014, 22:52

A to nie wiem :) (odpowiem głupio) :)
Mirek
Ranveer Singh

Tytul konta (opis): Ranveer Singh

Postprzez weesee » wtorek, 15 lipca 2014, 07:48

suszarki w ogóle nie nadają się do plastików. jedna strona wyschnie, ta od szmaty, druga nie. no i ważne jest to o czym Pietrek wspomniał, ocena przy żarowce, zwykłej bądź halogenowej, w żadnym wypadku przy świetlówkach, ledach itp, zafałszują, zwłaszcza w kolorze
weesee

Postprzez rbit9n » wtorek, 15 lipca 2014, 12:06

CrommCruaich napisał(a):Głupio zapytam, czy plastik mi się nie rozjedzie?

nie, nie rozjedzie. wtopi się w płytę :D

zaraz, zaraz. cerata Ci ciemnieje? co to za cerata? bo ja tylko się na barytach spotkałem z ciemnieniem podczas schnięcia.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonu takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez CrommCruaich » wtorek, 15 lipca 2014, 23:06

Ilford RC Express. Hmmm.... a może to już mój wzrok w świetle dziennym nie jest już tak wyczulony. Próbki oglądam przy zapalonych trzech żarówkach i wydają się ok. Na drugi dzień wydają mi się za ciemne. Już sam nie wiem.
CrommCruaich

Postprzez jerezano » czwartek, 17 lipca 2014, 06:31

rbit9n napisał(a):
zaraz, zaraz. cerata Ci ciemnieje? co to za cerata? bo ja tylko się na barytach spotkałem z ciemnieniem podczas schnięcia.

Nie wiem czy ten pokutujący wokół nas pogląd jest prawdziwy. Jak coś schnie, to raczej jaśnieje niż ciemnieje. Zamocz jakikolwiek materiał w wodzie to on zaraz wyda się ciemniejszy. Nawet taki asfalt na drodze... Dlatego według moich obserwacji i dzięki podszeptom zdrowego rozsądku uważam, że nie należy twierdzić, iż odbitka po wyschnięciu ciemnieje !!!
jerezano

Postprzez rbit9n » czwartek, 17 lipca 2014, 11:12

jerezano napisał(a):
rbit9n napisał(a):

Nie wiem czy ten pokutujący wokół nas pogląd jest prawdziwy. Jak coś schnie, to raczej jaśnieje niż ciemnieje. Zamocz jakikolwiek materiał w wodzie to on zaraz wyda się ciemniejszy. Nawet taki asfalt na drodze... Dlatego według moich obserwacji i dzięki podszeptom zdrowego rozsądku uważam, że nie należy twierdzić, iż odbitka po wyschnięciu ciemnieje !!!

to tyle w temacie pokutowania.
albo nie, dam jeszcze całą płytę.

ja tam piszę z własnej praktyki. większość papierów z podłożem barytowym ciemnieje podczas suszenia. jedne mniej, inne bardziej. najbardziej foma (rollei), ilford i oriental mniej, natomiast tetenal prawie wcale. adoxa nie jadłem, więc nie mam pojęcia.
jak bardzo ciemnieją? ano tak, że na fomie żeby zobaczyć na suchym powiększeniu to co jest widoczne na mokro, trzeba potrzeć na powiększenie pod słońce. dopiero ostre światło wydobywa szczegóły powiększenia.

aha, nie wiem dlaczego ciemnieje, ale chyba w WBM2 było to opisane, a może nie? nievażne. nevermind.

"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonu takhle po ránu."
rbit9n
Master of Disaster

Postprzez sztefanek » niedziela, 24 sierpnia 2014, 09:15

Kurde. Mam mały dylemat. Co zrobić aby czarny był czarny a nie siny??? Mówię o papierach RC Ilforda. Myślałem że tą przypadłość ma tani Xpress a tu patrzę i MGIV też tak ma. Czyżby wina woływacza Paterson Acugrade?
sztefanek

Postprzez rbit9n » wtorek, 26 sierpnia 2014, 10:59

znaczy niebieskawe? zdaje się, że acugrade jest zimnotonowy, stąd Twe wrażenie. pewnie musiałbyś użyć ciepłotonowego, tylko nie pamiętam co sprzedają ciepłego, bo ja ciepłotonowe sam składam. w każdym razie popatrz na fomę, oni chyba coś mieli.

o tak:
http://www.fotonegatyw.com/pl/p/FOMA-wy ... on-1l/1101
z kolei fomatol H daje odcień obojętny, w miarę starzenia ciepleje.
http://www.fotonegatyw.com/pl/p/ILFORD- ... EN-5-l/365
http://www.fotonegatyw.com/pl/p/ILFORD- ... cieply/121

przy czym musisz wiedzieć, że współczesne plastiki słabo reagują na ciepłotonowe wywojki. nie żeby wcale, ale koparka nie opada. aczkolwiek widać. aczkolwiek nie tak jak w przypadku barytonów.
rbit9n
Master of Disaster

Postprzez sztefanek » wtorek, 26 sierpnia 2014, 12:43

Spasiba balszoje. A już myślałem że cuś nie tak z tymi papierami. Tak sobie tłumaczyłem, że to wina plastiku. Trzeba będzie popróbować ciepłych tonów i porównać. Z autopsji wiem że bardziej podobają mi się ciepłe kolory od chłodnych więc mam cichą nadzieję że w tym przypadku będzie ok. W łykend się okaże to dam znać.
sztefanek

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Techniki pozytywowe