eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Rozcieńczanie utrwalacza

Rozcieńczanie utrwalacza

Postprzez Piotreks » piątek, 11 października 2013, 14:51

Lamerskie pytanie będzie ale co mi tam.

Moi drodzy Zawodowcy,
Bywają w sprzedaży takie nieprofesjonalne utrwalacze, które sa konfekcjonowane w butelkach ze skoncentrowanym płynem. Tetenala na przykład zdarza mi się używać, bo nie jest najdroższy.
Producent podaje sposób rozcieńczania: od 1:4 do 1:10. Sa oczywiście inne czasy utrwalania, w zależności od sposobu rozcieńczenia. A moje pytanie brzmi: czy to jest jedyna róznica? Te czasy?

No bo kurna, ja tam pół minuty, czy minute dłużej mogę se poutrwalać, jeśli będe miał więcej roztworu roboczego...

Rozumiem, że rozcieńczenie 1:4 teoretycznie pozwoli na utrwalenie większej ilości odbitek w kuwecie - w porównaniu do rozcieńczenia 1:10 ale w praktyce to ja i tak ten utrwalacz jednak zmieniam i jak na moje warunki robocze zdecydowanie bardziej opłaca mi się rozcieńczać bardziej.
Piotreks

Re: Rozcieńczanie utrwalacza

Postprzez wuzet » piątek, 11 października 2013, 15:08

Odpowiem jak lemr lamerowi ;-).
Czy nie jest tak ze to 1:10 jest dla papieru a 1:4 dla filmów ?
wuzet
Waldek

Tytul konta (opis): Waldek

Postprzez Piotreks » piątek, 11 października 2013, 15:22

Zobacz, na stronie Tetenala jest:

"...Utrwalanie papieru w kuwecie

Rozcieńczenie od 1 + 3 do 1 + 9
Czas: 30 - 60 sek
Temp: 20oC
Wydajność: od 1,4 do 4 m2 (co odpowiada 100 zdjęciom 18 x 24)

Rozcieńczenie1 + 9
Czas: 2 min
Temp: 20oC
Wydajność: 2 m2 co odpowiada 50 zdjęciom 18 x 24 ..."

Ja z tego bym wnioskował, ze zależy jak se rozcieńczysz, to tak dużo możesz przemoczyć odbitek w kuwecie. Natomiast ciekawi mnie, czy np. trwałość takiego papierka czy plasticzka bedzie podobna, czy różna, czy sa może jeszcze jakieś ukryte niespodzianki...

No bo ja - jakoś wolę rozcieńczyć i częściej wymieniać roztwór - tym bardziej, że 100 odbitek na raz to rzadko kiedy robię. pomijam pewną nieścisłość, gdzie Tetenal najpierw pisze o czasie od 30 do 60 sek, a nieco niżej już o 2 min.

Mam niejasne wrażenie, że schizofrenicznie sam sobie zaczynam odpowiadać. Może lepiej pójdę zrobić jakieś zdjęcia albo co...
Piotreks

Postprzez zdyboo » piątek, 11 października 2013, 15:44

Tetenal zmienił zasady rozcieńczania Superfixa Plus. Teraz jest tylko 1:4 i czas 4 minuty. Wydajność litra takiego roztworu wzrosła do utrwalenia 25 filmów 120/135. Czy coś się zmieniło w przypadku papierów, nie wiem. Mogę sprawdzić w domu na etykiecie.
Pozdrawiam,
Tomasz Zych
tomzych.com
zdyboo
kolekcjoner

Tytul konta (opis): kolekcjoner

Postprzez weesee » piątek, 11 października 2013, 16:43

jak Ci się spieszy i masz duży przerób, rozcieńczaj mniej, utrwalisz szybciej. jak masz mały przerób i ci się nie spieszy, rozcieńczaj bardziej, częściej będziesz zmieniał roztwór roboczy na świeży. proste?
weesee

Postprzez Gundrum » piątek, 11 października 2013, 16:55

Ja rozcieńczam superfixa 1:5 i utrwalam filmy jakieś 5 minut a papier z grubsza 2 minuty, ale zdarza mi się przekroczyć ten czas jak piwo mi się skończy i muszę iść do lodówki po nowe.
Pewnie robię straszliwy błąd, nie znam się.
Nie przepadam za wątróbką.
----------------------------
Pozdrawiam,
Tomek
Gundrum
von Grynberg

Tytul konta (opis): von Grynberg

Postprzez Mirek » piątek, 11 października 2013, 19:38

Przesadne utrwalanie wpływa jedynie na bardziej problematyczne wypłukanie utrwalacza z papieru. To może skutkować zażółceniem odbitki, po kilku dniach.
Mirek
Ranveer Singh

Tytul konta (opis): Ranveer Singh

Postprzez jerezano » niedziela, 13 października 2013, 10:38

Ja kupuję superfixa plus w baniakach 5l - dużo taniej. Jak wół stoi napisane: 1+4,1+6,1+9 zarówno do filmów, jak i papierów. 1+4 wyłącznie dla filmów i papierów bez kąpieli przerywającej.
Praktycznie, utrwalanie z zegarkiem w ręku ma znaczenie przy filmach. Przy papierach, w międzyczasie naświetla się następny arkusz, wrzuca go do wywoływacza, a poprzedni wyjmuje z utrwalacza i do wody.. Albo jakoś podobnie. każdy ma swoja metodę ;)
jerezano

Postprzez rbit9n » poniedziałek, 14 października 2013, 13:10

Mirek napisał(a):Przesadne utrwalanie wpływa jedynie na bardziej problematyczne wypłukanie utrwalacza z papieru. To może skutkować zażółceniem odbitki, po kilku dniach.

ja bumagi utrwalam dłużej, niż zaleca producent, albowiem mam podobny reżym pracy jak Jędrzej. demonizowane, niewypłukiwalne kompleksy mnie nie eksajtują, bowiem używam sistanu lub pochodnych.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonů takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez Mirek » poniedziałek, 14 października 2013, 13:20

To nie chodzi o strach przed demonami, ale świadomośc zjawiska :)
Mirek
Ranveer Singh

Tytul konta (opis): Ranveer Singh

Następna strona

Powrót do Techniki pozytywowe