eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Wywoływacze do papierów

Wywoływacze do papierów

Postprzez Piotreks » czwartek, 17 października 2013, 14:05

Na wstępie zaznacze, że piszę jako typowy user. Nie składam sam chemii bo nie umiem, stosuję wywoływacze kupne. To co mogę o nich powiedzieć, nie wynika z analizy składu chemicznego (choć przeczytać skład mogę, nie powiem i może nawet coś zrozumiem), a wynika z tego co widze po wywołaniu odbitki.

Przy wołaniu filmu to faktycznie różnice są bardzo widoczne w zalezności od tego jaki wywoywacz zastosuje i jak wywołam - tutaj nie dyskutuję. Ale przy papierach, hm...

Wywoływacze ciepłotonowe i zimnotonowe - no...różnice tutaj są widoczne :)

Ale jak sobie wezmę taki na przykład Ekubrom Tetenala i niech będzie Ilford Multigrade, to różnice widzę wyłącznie w cenie i to dość znaczną. Oglądałem te odbitki i oglądałem, aż mi się oczy zmęczyły i się musiałem piwa napić. No po prostu nic.

No może zaraz tutaj jakąś herezję wygłoszę i mnie spieprzycie (to i dobrze, nauczę sie czegoś) ale tak z mojego amatorskiego punktu widzenia, wydaje się, ze należy zwracać uwagę na ciepły-zimny ton. Faktem jest to, że z różnymi papierami różnie te wywoływacze moga pracować, ale ja jakos najczęściej na fomie albo ilfordzie wołam i tutaj naprawdę...no nie widzę porażających różnic.

Edyta mówi, że różnice między papierami to widzę oczywiście.
Piotreks

Re: Wywoływacze do papierów

Postprzez jerezano » piątek, 18 października 2013, 13:01

To koniec, czy będzie kontynuacja? :)
jerezano

Postprzez Piotreks » piątek, 18 października 2013, 16:38

A ja wiem? No ja tak mam i się chciałem dopytać, czy słusznie wybieram najtańszy wywoływacz skoro różnic nie widzę. :)

Oczywiscie istnieje możliwość że mam słaby wzrok.
Piotreks

Postprzez rbit9n » piątek, 18 października 2013, 17:15

Piotreks napisał(a):A ja wiem? No ja tak mam i się chciałem dopytać, czy słusznie wybieram najtańszy wywoływacz skoro różnic nie widzę. :)

Oczywiscie istnieje możliwość że mam słaby wzrok.

najtańszy? to ten składany. co więcej, możesz sobie zrobić bazę bez substancji zmniejszającej zadymienie, tj. bromku potasu i benzotriazolu, i dodać odpowiedni składnik przed robieniem powiększeń. wtedy jeśli będziesz chciał ciepłotoneowy wywoływacz dajesz KBr, a jeśli zimnotonowy - BZT. przynajmniej w teorii.

a dopóki nie zacząłem sam składać, to używałem patersona accugrade, tani i wydajny. a może nie tani? nie wiem, ostatni raz kupiłem kilka lat temu w Cz-B na Prostej jeszcze. i jeszcze dostałem rabat, po tym jak się wylegitymowałem legitymacją moderatora KOREX'u.
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonů takhle po ránu."
Podplukovník Colonel William "Bill" Kilgore
rbit9n
Master of Disaster

GG: 185783
Tytul konta (opis): Master of Disaster

Postprzez weesee » piątek, 18 października 2013, 17:15

oczywiście odbitek nie oglądasz w świetle pochodzącym od swietlówek kompaktowych, zwanych energooszczędnymi?
weesee

Postprzez rbit9n » piątek, 18 października 2013, 17:16

weesee napisał(a):oczywiście odbitek nie oglądasz w świetle pochodzącym od swietlówek kompaktowych, zwanych energooszczędnymi?

kto? ja?
"Cítíš? Cítíš to? Fenidon, chlapče. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Miluju vůni fenidonů takhle po ránu."
rbit9n
Master of Disaster

Postprzez weesee » piątek, 18 października 2013, 17:31

rbit9n napisał(a):
weesee napisał(a):oczywiście odbitek nie oglądasz w świetle pochodzącym od swietlówek kompaktowych, zwanych energooszczędnymi?

kto? ja?

jak pisałem to Twojego postu jeszcze na świecie nie było, czyli ten wyżej.
weesee

Postprzez rbit9n » piątek, 18 października 2013, 17:40

weesee napisał(a):
rbit9n napisał(a):

kto? ja?

bo jutro to wczoraj, tylko że pojutrze.
rbit9n
Master of Disaster

Postprzez weesee » piątek, 18 października 2013, 18:55

rbit9n napisał(a):
weesee napisał(a):
rbit9n napisał(a):

kto? ja?

bo jutro to wczoraj, tylko że pojutrze.

Obrazek
weesee

Postprzez Piotreks » piątek, 18 października 2013, 20:29

A w życiu żadnych tam energooszczędnych! Nawet jednej w domu nie mam. Nie cierpię tego światła. Ja wiem, wszyscy wujkowie mi mówią, że są już "ciepłe" energooszczędne, ale ja widziałem te ciepłe i pierniczę - zimno mi przy nich (pomijam, że są z trucizną w środku i są antyekologiczne) :). Zdarza mi się korzystać z oświetlenia "ciepłego" diodowego (z Chin se sprowadziłem trochę tego) ale poza tym mam normalne żarówki, ew halogenowe.
To jest subiektywne i nie krytykuje jak se ktoś ma - ale ja po prostu nie lubię.
Żona też nie.

Edyta jak spojrzała na zdjęcie wyżej, to mi przypomniała żeby się pochwalić, iż za półtora euro nabyłem w tym roku na Słowacji film Terminator 2 z czeskim dubbingiem.
Nooo....fajny jest..nie powiem.
Piotreks

Powrót do Techniki pozytywowe