eltrakon - komputery, serwis, oprogramowanie
: Auto Komis : Monitory NEC : Fotografia Wydruki : Survival & Bushcraft Sklep :

Album AO - numer 1

Album AO - numer 1

Postprzez Franz » środa, 28 maja 2014, 11:32

Album AO. Czy tam magazyn. Jak zwał tak zwał. Powtarzając za Doktorem, nowe czasy, nowe wyzwania, AO na swoim (jeśli tak można to ująć). Narodziła się więc idea aby ponowić album AO.

Questions & answers:

1.
- Czy zdjęcia mają być aktualne czy jakiś przegląd twórczości z szuflady?
- Jak serce dyktuje. Nie musi być aktualne. Dobre musi być.

2.
- Ile w końcu tych zdjęć?
- 4-8 + łebek autora. W tym 2 cykle max po 3 zdjęcia/1 na 6 (jeśli ktoś chce takie opublikować). Minimum - 1 zdjęcie na stronie + łebek, Max - 1 na otwarcie 2 x 3 (strona 2.) jedno na str 3. i cykl na 4. Max nie jest obligatoryjny i wyznacza jedynie objętość materiału. (suplement mój - minimum 4 zdjęcia; maksimum 8 zdjęć. Jeśli cykl, to max 6 zdjęć, chyba że 2 cykle po 3 zdjęcia.)

3.
- Wyłącznie analogowe, czy cyfra dopuszczalna? (suplement od Kacpra Kartofla - digitalizacja zdaje się poprawiać szanse na udane zdjęcia, chociaż z drugiej strony warto by się czymś wyróżniać, a swoje korzenie przecież znamy.)
- Analog lub cyfra.

4.
- Jaki format pliku?
- Format - tif, jpeg (jpeg - kompresja max quality czyli 12, format - baseline (standard))

5.
- Kolor, b&w czy i to i to dopuszczalne w jednym materiale?
- Kolor i BW

6.
- Same zdjęcia, czy tekst też?
- Tekst o autorze również.

Ze względu na problem ze znikaniem pliterek, tekst powinien być zapisany w formacie RTF.

7.
- Z góry wybrane zdjęcia, czy większy pakiet i ktoś to będzie przeglądał i edytował?
- Może być do edycji. (suplement mój - jeśli ktoś ma gotowy materiał, wybrane np. 12 zdjęć, to po prostu wrzuca i tyle. Jeśli ktoś ma problem z wyborem właściwych zdjęć, może podesłać większą ilość i Doktor naczelny pomoże wybrać, bo on się zna na wszystkim)

8.
- Jaki rozmiar pliku? Czy 3mpix wystarczy?
- 3000 x 2400 to rozmiar strony (z lekkim nadmiarem), co daje 20 MB w RGB 8 bit. W lustrze zadruku jakieś 2500 x 2000, czyli ok. 14,5 MB (różnice w wymiarach mogą wynikać z proporcji kadru).

9.
Gdzie wysyłamy zdjęcia i inne materiały?
- Proponuję wetransfer, albo copy.com, lub inne tego rodzaju serwisy. W ten sposób nie zatkam skrzynki.
- Do niektórych serwisów potrzebny jest mój mail doktor_kk [maupa] o2.pl

Techniczny bełkot Doktora:
Zasada nr1. Nie jestem pewnien - pytam. Proszę nie ćwiczyć konwersji do CMYKa, jeśli ktoś nie jest pewien jak to zrobić. W razie wątpliwości pomogę lub skonweruję sam. Jeśli są wątpliwości w obróbce, postaram się pomóc. BW prawdopodobnie będzie szło co najmniej na dwie blachy (cyan + black), więc BW raczej jako RGB. Jeśli ktoś ma doświadczenie w przygotowaniu materiału do publikacji drukowanych - profil FOGRA 39, papier uncoated. Max total ink 350%. minimalne krycie w światłach 3-5%.
W razie wątpliwej jakości technicznej materiału - uprzedzę autora, jeśli nie będzie odzewu lub sposobu naprawy pliku nie idzie.

Technicznego belkotu Doktora ciag dalszy:

1. Pliki zdjęć poproszę jako tiff lub jpeg
JPEG (kompresja typ Baseline “standard”, jakość maximum czyli 12). Proszę nie przysyłać zdjęć kompresowanych inaczej, zwłaszcza progressive. Zaczytywanie podglądu z takich plików potrafi wywalić InDesigna, zwłaszcza w dokumencie wielostronicowym
TIFF Image compression “None”, reszta bez znaczenia. Proszę nie przysyłać tifów z layersami. Proszę nie przysyłać RAWów (niezależnie od sprzętu).

2. Przestrzeń kolorystyczna RGB lub CMYK
Proszę być konsekwentnym. Jeśli RGB to wszystkie RGB, a jeśli przygotowane do druku to wszystkie. Jeśli ktoś przysyła CMYKi zakładam, że wie co robi i nie dotykam tych zdjęć, bo rozumiem, że doprowadził je do tego etapu, by nie ingerować w przygotowanie.
Przestrzeń RGB nie ma znaczenia
CMYK - profil FOGRA 39, total ink 350%, minimalne krycie w światłach 3-5%.

3. Rozdzielczość 300 dpi.
Nie 72 i nie 150 i nie 3000. Proszę nie naciągać rozmiaru w PS. Wiem ile mogę naciągnąć rozmiar z oryginału.

4. Nazewnictwo plików (wszelkie nazwy bez polskich znaków)
nazwisko_001.jpeg,
nazwisko_001.tiff
W przypadku serii
nazwisko_A1_001.jpeg
nazwisko_A2_003.jpeg (odpowiednio tiff)
numery 001, 002, etc, kolejne, dzięki temu wiem, że zdjęć miało być np. 8 to mam wszystkie
A1, A2 kolejne zdjęcia w cyklu A, B1, B2, kolejne zdjęcia w cyklu B.
Bardzo proszę o przestrzeganie tego, bo zginę w zamęcie plików, a odszukiwanie właściwych zdjęć zajmie więcej niż składanie albumu.

5. Teksty wszelakie

W formacie .txt, żadnych boldów, tabulatorów, justowania, ustawiania i innych śliczności. Żadnych doców, i innych wycudowanych formatów.
Ze względu na problem ze znikaniem pliterek, tekst powinien być zapisany w formacie RTF
Proszę o przesłanie:
CV autora
Imię nazwisko [nick AO]
I dalej leci tekst, że urodził się w latach takich to a takich, żył i tworzył, można wymienić ordery i inne zasługi. Ponieważ wchodzi max. 900 znaków w całym CV, proszę nie opisywać traumatycznych doświadczeń z przedszkola. W miarę możliwości proszę bez błędów ortograficznych.
Nie stawiamy spacji przed znakami przestankowymi i po nawiasie otwierającym oraz przed zamykającym. Poproszę, o użycie nawiasu kwadratowego, coby GREPy ślicznie przeze mnie napisane działały.

Podpisy pod zdjęcia. W jednym pliku txt poproszę, według wzorca
nazwa pliku ze zdjęciem (nazwisko_001, ew. nazwisko_A1_001)
tytuł zdjęcia lub cyklu | aparat | obiektyw | czas i przesłona | materiał
lub
tytuł zdjęcia lub cyklu | aparat | obiektyw | czas i przesłona |ISO
pomiędzy poszczególnymi wartościami stoi (spacja)pionowa kreska(spacja). Byłbym wdzięczny za stosowanie się do tego wzorca, bo skrypty będą wpisane w stylach i nawias kwadratowy oraz pionowa kreska są znakami znaczącymi dla skryptu.

Lista chętnych do publikacji swoich zdjęć na łamach pierwszego numeru (apdejt z dnia 04.06.2014, godz. 10:03 rano):
1. Doktor naczelny
2. Franz
3. Tomek spod Grynbergu - zrezygnował
4. Zbydo
5. Rafał dziecko autofocusa
6. Waldek z Jueseju
7. Kacper Kartofel
8. Mirek z lepszej części Wawy
9. Chory
10. Mirek nie z Warszawy
11. Kometa (precyzować nie trzeba)
12. Jędrzej z Czarnolasu
13. MariuszJ (nie ten ;))
14. meartur
15.Ar-tu-r z roboty
16. rozdarty ycp
17. Cichy fotodo Bob
18. Woytek
19. Aptekasz z wąsami
20. mario vel ranbir kapoor vel mistrzucieczki vel chulbul pandey vel mariobigamista
21. samek
22. Wojteh
23. czmielek

Termin dostarczenia zdjęć - 15 czerwca
Ostatnio edytowano środa, 28 maja 2014, 20:26 przez Franz, łącznie edytowano 4 razy
http://maciejfrankiewicz.com/
Franz

Re: Album AO - numer 1

Postprzez miron » środa, 28 maja 2014, 11:51

a kiedy deadline?
Wysłałbym swoje, ale nie wiem, czy zdążę?
If you can't say anything nice...
Welcome to the club!

Mirek
analogowo
miron
ponownie analogowy

Tytul konta (opis): ponownie analogowy

Postprzez Franz » środa, 28 maja 2014, 11:55

Na pytanie o deadline z pewnością chętnie odpowie Doktor ;) Choć Tomek Gundrum się dopisał, a sam wspomniał, że jeszcze nie ma materiału. Myślę, że na luzie, pewnie więcej osób jest w takiej sytuacji, że chciałoby coś puścić w pierwszym numerze, a jeszcze nie ma materiału. Wyznaczyłbym termin pozwalający coś sensownego zrealizować, ale nie zbyt odległy, żeby się inicjatywa nie rozeszła.
Franz

Postprzez doktor » środa, 28 maja 2014, 17:00

3000 x 2400 to rozmiar strony (z lekkim nadmiarem), co daje 20 MB w RGB 8 bit. W lustrze zadruku jakieś 2500 x 2000, czyli ok. 14,5 MB (różnice w wymiarach mogą wynikać z proporcji kadru)
doktor

Postprzez Mirek » środa, 28 maja 2014, 17:02

Wyczyściłem offtop do dyskusji ogólnej o Albumie.
Uprzejmie prosze o utrzymanie porządku tutaj, bo przenoszenie 100 postów nie jest wcale takie lekkie, łatwe i przyjemne. "Żądasz czystości, zachowaj ją sam!"
Mirek
Ranveer Singh

Tytul konta (opis): Ranveer Singh

Postprzez Franz » środa, 28 maja 2014, 17:59

Wespół w zespół ustaliliśmy deadline pierwszego numeru albumu na dzień 15 czerwca.
Franz

Postprzez jerezano » środa, 28 maja 2014, 18:07

Jeśli skany z papierów się nadadzą, to ja też...
jerezano

Postprzez doktor » środa, 28 maja 2014, 20:14

Mam nadzieję, że na 1 numerze się nie skończy:) Coś zbiorę na 2 numer, może się nada :)

Zbierz na 1. 4-8 fot. Dasz radę.

technikalia.

1. Pliki zdjęć poproszę jako tiff lub jpeg
JPEG (kompresja typ Baseline “standard”, jakość maximum czyli 12). Proszę nie przysyłać zdjęć kompresowanych inaczej, zwłaszcza progressive. Zaczytywanie podglądu z takich plików potrafi wywalić InDesigna, zwłaszcza w dokumencie wielostronicowym
TIFF Image compression “None”, reszta bez znaczenia. Proszę nie przysyłać tifów z layersami. Proszę nie przysyłać RAWów (niezależnie od sprzętu).
2. Przestrzeń kolorystyczna RGB lub CMYK
Proszę być konsekwentnym. Jeśli RGB to wszystkie RGB, a jeśli przygotowane do druku to wszystkie. Jeśli ktoś przysyła CMYKi zakładam, że wie co robi i nie dotykam tych zdjęć, bo rozumiem, że doprowadził je do tego etapu, by nie ingerować w przygotowanie.
Przestrzeń RGB nie ma znaczenia
CMYK - profil FOGRA 39, total ink 350%, minimalne krycie w światłach 3-5%.
3. Rozdzielczość 300 dpi.
Nie 72 i nie 150 i nie 3000. Proszę nie naciągać rozmiaru w PS. Wiem ile mogę naciągnąć rozmiar z oryginału.
Proszę nie zakładać ozdobnych ramek na fotkach. po pierwsze jeśli są z automatu, jeśli zdjęcia się widzą to widać na pierwszy rzut oka, że to ta sama ramka, czyli dorobiona. jeśli zdjęcia mają różną skalę, to grubość ramki jest różna.
Nazewnictwo plików (wszelkie nazwy bez polskich znaków)
nazwisko_001.jpeg,
nazwisko_001.tiff
W przypadku serii
nazwisko_A1_001.jpeg
nazwisko_A2_003.jpeg (odpowiednio tiff)
numery 001, 002, etc, kolejne, dzięki temu wiem, że zdjęć miało być np. 8 to mam wszystkie
A1, A2 kolejne zdjęcia w cyklu A, B1, B2, kolejne zdjęcia w cyklu B.
Bardzo proszę o przestrzeganie tego, bo zginę w zamęcie plików, a odszukiwanie właściwych zdjęć zajmie więcej niż składanie albumu.
Teksty wszelakie
W formacie .txt, żadnych boldów, tabulatorów, justowania, ustawiania i innych śliczności. Żadnych doców, i innych wycudowanych formatów.
doktor

Postprzez jerezano » niedziela, 1 czerwca 2014, 14:24

Ja się oczywiście na tym nie znam więc jeśli skanuję odbitkę na 300dpi to wychodzi mi tiff (jpeg) w rozmiarze np. 2535 x 1865... To dobrze czy nie? Doktor pisze o spadach i innych takich, a ja nie wiem jak to ma być w końcu.
jerezano

Postprzez doktor » niedziela, 1 czerwca 2014, 14:36

W sofcie skanujacym masz dwie wartości: rozdzielczośc i powiekszenie. Jesli wybierasz 300 dpi to pewnie przy materiale typu reflex domyślnie jest ustawione 100% powiększenia. Zostaw rozdzielczość i zwiększ skale. Ilśćc pixeli jest powiązana z rozmiarem poprzez rozdzielczość.
Spad jest potrzebny, ponieważ wymiar papieru jest większy niż finalnej książki. Najpierw album się klei a potem docina do ostatecznego formatu. By zdjęcie dochodziło do brzegu strony musi być większe niż format, bo to co wystaje zostanie obcięte.
doktor

Następna strona

Powrót do Album AO